Н АСА за първи път публично се съгласи, че светът е изправен пред огромни екзистенциални заплахи, точно както прогнозира Стивън Хокинг.
Покойният физик, който беше смятан за един от най-гениалните хора на света, направи драстични прогнози през 2018 г., само две седмици преди смъртта си. В Търсенето на нова земя Хокинг твърди, че светът ще се превърне в огромна огнена топка до 2600 г., освен ако цивилизацията не промени пътя си. Преди това през 2016 г. той каза пред BBC: „Въпреки че шансът за бедствие на планетата Земя през дадена година може да е доста нисък, той се увеличава с времето и става почти сигурен през следващите хиляда или 10 000 години“. Той свежда ужасяващата си прогноза до ефектите от глобалното затопляне, изменението на климата и парниковия ефект като трите основни причини, които ще унищожат Земята.
Прогнозите за края на света на учения отново станаха актуални, след като космическата агенция потвърди теорията на Хокинг, съобщава The Express. Въпреки че НАСА не е предоставила конкретна крайна дата, тя предупреди, че смъртта ни може да настъпи по-рано, много по-рано от очакваното, ако не ограничим потреблението на ресурси.
Говорител на НАСА каза: „В продължение на повече от 50 години НАСА изучава нашата родна планета, предоставяйки информация в пряка полза за човечеството и произвеждайки наблюдения, които могат да бъдат събрани само в Космоса, които засягат някои от областите, които Хокинг спомена.
Според учените градове като Ню Йорк може да претърпят значителни щети от изменението на климата до края на века, което пък да доведе до края на света много по-рано, отколкото Хокинг прогнозира. В програми за превенция, насочени към смекчаване на екзистенциална огнена гибел, НАСА работи за идентифициране и справяне със заплахите за края на цивилизацията. Това включва програми за изследване на въздействието на астероиди и текущи изследвания на изменението на климата, за да се намалят последиците от него и да се отделят ресурси за наблюдение на Земята. Ядрената война, изкуственият интелект и пандемиите също са възприемани като екзистенциални заплахи, идентифицирани от Хокинг.