А мерикански съд сложи край на сага, продължила повече от две десетилетия, отсъждайки, че изумруд с тегло 38 кг, който се оценява на над 1 милиард долара, трябва да бъде върнат на страната, от която произхожда - Бразилия. Решението беше прието с изненада и доза примирение от заинтересованите страни, тъй като камъкът е желан от редица "ухажори". Историята му обаче е изпълнена с мистерия, законови спорове и дори аура на "проклятие".
Буреносната история на изумруда
Изваден през 2001 г. от бразилска тропическа гора, изумрудът е транспортиран извън страната по невероятен начин с помощта на мулета, едно от които е нападнато от пантера по време на пътуването. След това скъпоценният камък е предприел дълго и бурно пътешествие, озовавайки се в САЩ през незаконни канали, информира италианското издание "Мъни", цитирано от БТА.
"Стъпил" веднъж на американска земя, изумрудът е бил съхраняван в склад, който по-късно е ударен от урагана "Катрина". Преместен в съоръжение в Лос Анджелис, той е откраднат и става част от сенчеста мрежа за трансакции.
През 2015 г. калифорнийски съд призна Кит Морисън, търговец от Айдахо, и неговия консорциум за законни собственици на скъпоценния камък. Решението обаче привлече вниманието на бразилските власти, които се позоваха на конституцията на страната: според закона всички минерални активи принадлежат на Бразилия и добивът им изисква специални разрешения.
Окончателна присъда
В края на ноември американски съд отмени предишното решение, постановявайки, че изумрудът трябва да бъде върнат на Бразилия. Кит Морисън, макар и разочарован от присъдата, каза, че я приема и е готов да се откаже от скъпоценния камък.
Епизодът от сагата е важна победа за Бразилия, която през последните години увеличи усилията си да защити своето минерално наследство, често обект на експлоатация и незаконен трафик. Бразилските власти подчертаха, че случаят с изумруда е емблематичен за необходимостта от запазване на природните ресурси на страната.
Намиращ се към момента в ареста на шерифския отдел на Лос Анджелис изумрудът очаква постоянно прехвърляне в Бразилия. Остават обаче няколко въпроса: Каква съдба ще има скъпоценният камък, след като се върне у дома? Ще бъде ли изложен като символ на природно и културно богатство или ще продължи да е в центъра на по-нататъшни спорове?