М оже да звучи като от апокалиптичен филм, но суперкомпютър е предсказал края на света.
Екип от учени, с помощта на машината, са предсказали, че животът на Земята ще престане да съществува през 1 000 002 021 година. Тяхното проучване предполага, че нарастващата топлина на Слънцето постепенно ще тласне нашата планета отвъд нейната обитаема граница. Констатациите, споделени в Nature Geoscience Research от Казуми Озаки и Кристофър Т. Райнхард, показват, че Земята в крайна сметка няма да има необходимите нива на кислород, за да поддържа живота. Изследователите пишат: „Съвременната атмосфера на Земята е силно оксигенирана. Въпреки това, животът на биосигнатурите, базирани на кислород, в земната атмосфера остава несигурен, особено за далечното бъдеще. Тук използваме комбиниран биогеохимичен и климатичен модел, за да изследваме вероятния времеви мащаб на богатите на кислород атмосферни условия на Земята“.
Използвайки комбиниран биогеохимичен и климатичен модел, учените изследваха вероятната продължителност на богатите на кислород атмосферни условия на Земята. Екипът, състоящ се от членове на НАСА и японския университет Тохо, изясни, че наличието на достатъчно кислород в атмосферата не е „постоянно“ състояние за една планета. Въпреки обезпокоителния характер на техните заключения, те носят „важни последици“, подчертавайки неотложността на „търсенето на живот на подобни на Земята планети извън нашата Слънчева система“ като ключова стъпка за оцеляването на човечеството. Това се случва, след като учени от университета в Бристъл използваха симулация, за да разберат как може да изглежда бъдещето на нашата планета.
Глобалното затопляне ще се увеличи до екстремни нива, принуждавайки континентите да се съединят отново, създавайки нов суперконтинент, известен като Пангея Ултима. В ерата на Пангея Ултима Земята ще бъде много гореща и суха и е вероятно да има чести вулканични изригвания. Жегата ще доведе до масово изчезване на много видове, включително хора и бозайници. Д-р Александър Фарнсуърт, водещ автор на изследването и старши научен сътрудник в университета в Бристъл, заяви: „Нововъзникналият суперконтинент би създал троен удар, състоящ се от ефекта на континенталност, по-горещо слънце и повече CO2 в атмосферата, увеличавайки топлината за голяма част от планетата.