0

П усната на свобода от българските природолюбители на 25 юли 2018 година орлица Рига, след няколкогодишно скитане по света се е заселила трайно в гръцкия национален парк Гората Дадя-Лефкими-Суфли в източните Родопи. 

Информацията дойде от старозагорския спасителен център при Зелени Балкани, които пък се позовават на данните от проследяването на джипиеса, прикачен към крилото на черния лешояд при пускането му в небето край Котел.

По думите на Ивайло Клисуров Рига пристига у нас като дарение от зоопарка в латвийската столица Рига и само след няколко седмици ще навърши 4 години от излюпването си.

Веднага след напускането на гнездото си над Котел, Рига предприема дълга обиколка в търсене на подходящо място за партньор и евентуално потомство. Първо се отправя към Македония, където е била засечена край Велес и по долината на река Вардар, после поема към Атина и стига до полуостров Пелопонес където прекарва зимата на 2019-а в местността Месолонги заедно с други местни лешояди.

Рано на пролет обаче предприема завръщане към втората си „родина“, като е била придружавана от предполагаем партньор, млад орел от Гърция, но двамата така и не свиват гнездо, а орлицата предприема преход към Румъния, за да се завърне не след дълго край волиера във Врачанския Балкан. 

Скитническия й дух обаче я кара да избере нови дестинации. Първо в Македония, а оттам през Хървати и Словения за да стигне в австрийския парк Хое Тауерн, показват електронните следи в картите на екозащитниците. Там тя е прекарала около 3 месеца, за да предприеме нов „поход“ през Словения и Хърватска и Босна и Херцеговина в търсене а по-топло и уютно местенце.

Крачолов уточнява, че за едно денонощие Рига е изминала цели 297 км в полет над Албания. 

На няколко пъти е била засичане в родното небе преди да бъде засечена в гръцкия национален парк където има данни, че е свила гнездо. Мястото, избрано от орлицата  не е случайно, там се намира дива колония от черни лешояди и най-вероятно скитницата най-после е открила партньора, с когото да заживее и създаде потомство, коментират от спасителния център.

Те припомнят, че Рига е част от проекта  "Светло бъдеще за черния лешояд в България" LIFE14NAT/BG/000649 , по който работят с партньори от няколко европейски страни от години.