0

В Югозападна България много лошо вървят случаите на домашно насилие, защото жертвите нямат подкрепа, съобщи пред „Телеграф“ Надежда Стойчева, директор на „Асоциация Анимус“.

„Полицията не е обучена и не взима страната на жертвите, така, както е по тяхната методика. Там няма и много неправителствени организации, които да помагат. В районите на Сандански, Петрич, Благоевград и Кресна положението на пострадалите е най-тежко. Както и на северозапад в Монтана, Враца чак до Видин. Там полицаите се държат сякаш са държава в държавата“, заяви Стойчева. 

На денонощната линия на фондацията могат да се обаждат хора от цялата страна и да получат помощ и съвети какво да предприемат.          

По-тежко

От началото на годината до средата на ноември 2539 жертви на насилие са потърсили помощ от „Анимус“. Когато пострадалите няма къде да се скрият, ги настаняват в кризисни звена на фондацията. Там получават храна и социална помощ.  

УБИЙСТВОТО В РАДОМИР: Мишо разбил главата на Ася с дъска за рязане!

„Има увеличение на случаите в сравнение с 2023 г.  - и повече случаи, и по-жестоко и по-тежко насилие. Когато медиите говорят за насилието, придвижват общественото мнение за неприемане на насилието върху жени и деца. В кризисните ни звена имаме тежко домашно насилие, млади момичета жертви на трафик, жени, които са принудени да бягат от партньорите си, защото вечер злоупотребяват с алкохол или наркотици. Невъзможен е контролът над гнева и агресията на такива хора“, коментира Стойчева.  

Децата

Децата, които са в съседната стая и чуват насилието, също страдат. „Затова за децата - свидетели на домашно насилие, винаги казваме, че също са пострадали и трябва да влизат в мерки за защита. Те се страхуват за родителя, който преживява насилие, и са ужасени от другия родител. При психическото насилие е по-трудно да се направят мерки за защита“, допълва Стойчева.  

Много често се случва при домашното насилие жертвите да са финансово зависими от насилника. Много от пострадалите не искат затвор за извършителите на домашно насилие.