О т началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. над 75 видни руски личности са загинали при подозрителни или неясни обстоятелства, според информации на западни агенции и руски активисти.
Сред тях са политици, военни офицери, бизнес лидери и други лица, тясно свързани с държавните структури.
Смъртните случаи често са описани от руските власти като самоубийства, инциденти или събития, свързани със здравето – често включващи падания от прозорци, удавяния, отравяния или сърдечни пристъпи.
Въпреки това не са проведени официални разследвания, а запитванията от чуждестранни медии са игнорирани.
Последният случай е смъртта на Роман Старовойт, чието тяло е намерено в парк в Одинцово, район близо до Москва, известен с това, че в него живеят много членове на елита. Руските медии съобщиха, че той се е самоубил с пистолет, който според информациите му е бил даден от президента Владимир Путин.
Старовойт е бил министър на транспорта от май 2024 г., а преди това е бил губернатор на Курска област, която през август 2024 г. премина под украински военен контрол. Той беше уволнен от правителствения си пост малко преди смъртта си.
Сред другите високопоставени лица, починали наскоро, са Евгений Пригожин, шеф на наемническата група „Вагнер“, който загина в самолетна катастрофа само два месеца след като оглави краткотрайно въстание срещу Кремъл.
Равил Маганов, президент на енергийната компания „Лукойл“, който изрази ранно противопоставяне на войната, починал след като паднал от прозореца на болница в Москва.
Олигархът Павел Антов и Марина Янкина, висш служител във финансовия отдел на армията, също починаха след падане от прозорци.
За предполагаеми самоубийства чрез обесване се съобщава в случаите на Сергей Протосеня, бивш изпълнителен директор на „Новатек“, Александър Тюлаков, висш мениджър в „Газпром“, и Роман Малик, полковник, отговарящ за мобилизацията.
Други съобщавани причини за смъртта включват задушаване във вана, удавяне в басейн или внезапни сърдечни пристъпи.
Много от тези случаи не са били обяснени публично освен с кратки изявления и нито един от тях не е бил разследван от руските медии.
Руски анализатори и академици, напуснали страната, смятат, че тези смъртни случаи са свързани с вътрешни борби за власт, спорове за контрол над ресурсите и опити да се премахнат потенциални заплахи за режима.
Те твърдят, че този модел създава атмосфера на страх сред елита, което спомага за укрепването на авторитарното управление и възпира несъгласието.
Украински официални лица използваха тези случаи, за да подчертаят същността на руския режим.
Михаил Подоляк, съветник на украинския президент, заяви, че в Русия нелоялността означава смърт.
Фиона Хил, бивш съветник в Белия дом и експерт по Русия, отбеляза, че макар не всеки случай да трябва да се разглежда като част от конспирация, не е изненадващо, че авторитарната система не функционира по демократичен начин.
Тя описа мистериозните смъртни случаи като част от по-широка стратегия, която включва убийства, отравяния, кибератаки и саботаж.
Политическият учен Джефри Уинтърс, автор на книга за олигарсите, отбеляза, че много от починалите са били изключително богати и добре защитени.
Той заяви, че би било трудно да умрат без някаква степен на държавна намеса, като каза: „Изглежда логично, че са били движени от същата ръка, която им е позволила да станат богати, влиятелни или политически мощни“.
Въпреки че тази вълна от подозрителни смъртни случаи се засили след нахлуването в Украйна, подобни „инциденти“ са се случвали и преди.
Един от най-известните е смъртта на изгнания олигарх Борис Березовски близо до Лондон през 2013 г., която британските власти определиха като самоубийство.
Би Би Си се позова на продължаващата тенденция като „синдром на внезапната смърт“ сред руските властници, като много наблюдатели продължават да се питат как толкова много хора с връзки могат да умрат при такива необясними обстоятелства.
*Източник: БГНЕС