0

О твод си направи съдията, на когото бяха разпределени исканията за одобрение за претърсване и изземване, свързани със задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, предаде БГНЕС.

Мотивите на съдия Тони Гетов за това са, че с присъда от 29.05.2014 г. дело от 2013 г. съдия Гетов е бил председател на съдебния състав, който е произнесъл осъдителна присъда срещу Цветан Цветанов (тогава зам.-председател на ГЕРБ).

След произнасяне на присъдата, както Бойко Борисов, така и редица други ръководни дейци на ГЕРБ, твърдяха в медиите неистини, свързани персонално с мен и членовете на моето семейство, пише в разпореждането съдия Гетов. Той посочва още разпоредбата на чл. 29, ал. 2 от НПК, според която не може да се произнесе съдия, ако поради определени обстоятелства може да се счита предубеден или заинтересован пряко или косвено от изхода на делото. Материалите са разпределени на друг съдия, който предстои да се запознае с тях, съобщиха от Софийския градски съд.

Припомняме, че около 20.00 часа на 17 март десет цивилни полицаи влязоха в дома на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в Банкя. Те обискираха дома му, а след това Борисов беше задържан, както и бившият финансов министър Владислав Горанов и пиарът на Борисов – Севделина Арнаудова. От МВР съобщиха, че е в мащабна операция във връзка със 120 случая на Европейската прокуратура в България за злоупотреби с евросредства. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов бе пуснат на 18 март вечерта от 7-мо РУП, след като изтече 24-часовата му мярка на задържане.

На 21 март МВР отново внесе проектите на постановления за повдигане на обвинение на Бойко Борисов, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов. Това става, след като прокуратурата заяви на 18 март, че полицията не е поискала повдигане на обвинение. От МВР уточняват, че тогава проект на постановление за това е бил внесени заедно с материалите по досъдебното производство, видно от придружителното писмо. След задържането на лидера на ГЕРБ, бившия финансов министър и пиара на бившия премиер прокуратурата обяви, че няма доказателства, но има тежки процесуални нарушения допуснати от разследващите полицаи.

Междувременно, Европейската прокуратура потвърди получаването на няколко сигнала от България, съдържащи сериозни твърдения за извършени измами с европейски средства и системна корупция по отношение на висши публични служители.

Разследванията продължават, съобщават от там.

"Повече подробности обаче няма да бъдат оповестявани, за да не се застрашава изходът на разследванията. Ако допълнителна информация би могла да бъде оповестена публично, това ще бъде направено активно с позиция от наша страна", уточняват още от Европрокуратурата.