- Г-н Георгиев, какви са очакванията ви за промените в наредбата за топлоснабдяване? Ще бъде ли върната старата отменена от Върховния административен съд формула за топлинната енергия от сградната инсталация, или ще се приеме новата фиксирана стойност от 30%, предложена от Министерството на енергетиката?
- Не бих могъл още да кажа, защото има предложение, но няма официално решение. Във връзка с общественото обсъждане на проекта на наредбата за топлоснабдяване, топлинните счетоводители и топлофикациите, които извършват тази дейност, са на мнение, че формулата трябва да остане, тъй като тя на практика отразява спецификата на сградата и на външните условия през съответния месец, което е много важно за определяне на количеството енергия, излъчено от сградната инсталация. 30 процента от енергията за отопление не дава никаква информация и в повечето случаи през месеците няма въобще да е вярно. Докато формулата отчита неща, които са пряко свързани с енергия от сградната инсталация и съответно би трябвало тя да се използва. Формулата не е отменена като грешна. Процедурата по приемане на тогавашната наредба не е била спазена. Но формулата си е вярна и е полезна и работеща.
- Защо посоченият от енергийното министерство процент за сградна инсталация беше толкова променен? При самото въвеждане на отделената от сградната инсталация топлоенергия беше заложен размерът й да бъде между 10 и 30 процента. След това между 15 и 30 процента... и ако етажната собственост не избере нищо, трябваше сградната инсталация да се приеме за 15%.
- Това беше много отдавна.
- Преди 20 години. Но какво се промени, че енергийното министерство я предложи сега да бъде два пъти по-голяма - 30%? Докога трябва да има яснота по този въпрос? Остава половин месец до края на отоплителния сезон.
- Отчитането на уредите за дялово разпределение трябва да започне, като свърши отоплителният сезон. До края на месеца ще свърши. До края на април е разумен срок да се внесе яснота как ще се определя енергията от сградната инсталация, защото след това ще трябва да се правят следващите сметки и всички останали плюс изравнителните. Тогава вече трябва да е ясно какво правим. До края на месеца трябва да се изясни окончателно.
- Досега има ли топлинен счетоводител или топлофикация, които да не са смятали енергията за сградната инсталация в дадена сграда по отменената от Върховния административен съд формула. Примерно на общото събрание на жилищни сгради да са определили между 20-40 процента, каквато възможност дава наредбата?
- Да, има . Но тези сгради са от порядъка на 30 броя за цялата страна.
- А има ли сгради, които са извикали технически лица да определят частта енергия от сградната инсталация?
- Такива, които да са мерили и определили опитно частта на излъчената от сградната инсталация енергия – няма. Сред всички топлофикации в страната. И в момента се оставя такава възможност. Тя не се губи, ако общото събрание избере такъв вариант.
- Ако крайното решение приеме 30% фиксиран процент, както предлага Министерството на енергетиката, не е ли по-изгодно етажната собственост да избере 20% (общото събрание има право да избере между 20 и 40 процента според наредбата)? Квалифицирано лице да измери и определи стойността срещу заплащане също е решение, но едва ли би се съгласила етажната собственост.
- Не. Защото на какво основание ще изберат 20 процента. Гледат в тавана и казват искаме 20 или 30 процента. Няма логика. Всъщност затова толкова малко сгради са решили те да зададат процента. Защото няма критерий, по който да се избере.
- Когато се избира голям процент, кой е най-потърпевш?
- При голям процент за енергия от сградната инсталация страдат тези, които не ползват. А при малък процент страдат тези, които ползват.
- Инженер Георгиев, каква част от жилищните сгради са с хоризонтална разводка на сградната инсталация? Проблемите със сметките в етажната собственост изникват предимно в блоковете с вертикална инсталация, където тръбите, които пренасят топлоносителя топла вода, са вертикални, влизат от стая в един апартамент в стаята на друг на горния етаж и така нататък.
- Честно казано, не зная колко са. Но няма как да са много, защото с хоризонтална сградна инсталация са само сградите, строени в последните 10 години. Всички останали, които са с парно от десетки години, са с вертикални щрангове и те са малък процент от всички топлофикацирани сгради. Оттук нататък всяко ново строителство ще бъде само с хоризонтални инсталации. Но старите сгради няма как, ще си останат с вертикални щрангове.
- Топлинните счетоводители правят ли проверки на ползването и дяловото разпределение в сградите, където по досегашната формула излизаше прекалено голямо число за енергията, излъчена от сградната инсталация?
- Ако в сградата се ползва малко енергия от отоплителните тела и излезе, че енергията за сградна инсталация е над 90%, „Топлофикация“ трябва да уведоми етажната собственост за ситуацията. Тя трябва да вземе решение дали е ОК с това или ще реши да се откаже от парното отопление. Но собствениците трябва да бъдат информирани, че това е проблем.
- А какъв е проблемът, когато домакинствата в блока плащат прекалено големи сметки за топла вода? Когато излезе, че специфичният разход за подгряване на кубик вода е над 150 квтч на кубик...
- По принцип може да се получи какво ли не. Но всички топлофикации имат ограничение. Дали ще се получи сметка, че водата трябва да е 30 лева или 40 лева на кубик? Такива сметки не се начисляват. Трябва да има горна граница, която е под 20 лева при всички случаи. 20, 18, 16, 15... лева на кубик. Това е индикация, че в сградата се ползва много малко топла вода. Всеки потребител влияе на собственото си потребление. Съвкупността от индивидуалните ползвания дава картината в сградата, което отделен абонат не може да контролира. Той може да контролира собственото си потребление. Може да си затвори радиаторите и да не ползва топлинна енергия. Може да икономисва, по-малко да ползва топла вода. Но това е само за него. А каква е картинката в цялата сграда, където има 20-30-50 апартамента, това вече самият абонат не може да контролира. Абонатната станция се затваря или отваря на база потреблението в сградата. Това се отчита по налягане и температури и се подава съответния дебит на топлоносителя, със съответната температура. Без да има пряка и даже косвена намеса от страна на оперативния персонал. Цялата система сама се регулира на база на това колко абонати в този момент са си отворили радиаторите, колко ползват топла вода в един и същи момент. И оттам нататък всичко се нагажда автоматично.
- Проф. Никола Калоянов ми каза, че в някои случаи при високи сгради се получават загуби при циркулирането на топлата вода между етажите и би трябвало в определени часове през нощта да се спира помпата за рециркулация.
- Може да се направи. Но това са редки случаи, защото колкото е по-голям блокът, толкова по-целодневно и денонощно е ползването на топлата вода. Тези циркулационни помпи в болшинството от случаите работят. Наистина, когато я няма тази помпа, топлата вода би била малко по-евтина. Но за сметка на това има едно източване, което на практика върти студена вода през топлия водомер, докато дойде топлата и става също ползване на много енергия... източват се повече кубици с по-ниска цена и файдата фактически е никаква. Най-удобно е помпата за рециркулация да си работи и всеки, на който и етаж да се намира, като си отвори крана, да ползва веднага топла вода. Той ще го затвори много бързо след това, защото е започнал да я ползва от началото, а не я е чакал, докато дойде.
- Грешен ли е подходът на КЕВР да определя прогнозна годишна цена на топлинната енергия при прогнозна годишна цена на природния газ? Дадена е възможност веднъж в годината да се променят тези цени, когато примерно месечната цена на газа, по която „Топлофикация“ купува синьото гориво е много по-висока от годишната прогнозна. Но досега регулаторът не е предприемал такава регулация. Излиза, че топлофикациите са платили повече за газ, отколкото им е определено чрез формулата за топлинна енергия. Затова ли някои топлофикации поискаха сериозно увеличение на цената на топлинната енергия от 1 юли 2025 г.?
- Това е една от причините. Но не бих казал, че подходът на КЕВР е грешен, защото комисията няма друг избор. Тя по закон трябва да определи цена, която ще важи една година – от 1 юли тази година до 30 юни следващата. Тоест, за да направи тази сметка, регулаторът трябва да прогнозира средна цена на природния газ. Колко е уцелил е друга тема. КЕВР използва прогнози на икономисти, на борсите и ако те се окажат грешни, никой на никого не може да се сърди, защото това е дългосрочна прогноза. На практика КЕВР няма друг избор, защото трябва по закон да направи цена за една година. Значи трябва да използва прогнози за една година.
- А после как топлофикациите си възстановяват надплатеното?
- Ако за цената на газа е определена някаква прогноза и тя не се е сбъднала, а е била реално много по-висока, топлофикация я плаща и с това намаляват нейните приходи. Това означава, че тя има недовзет приход, който се отразява в следващото заявление за цена и е една от причините да се поискат по-високи цени следващия сезон. Но КЕВР дори да признае този недовзет приход, не признава всички обявени от топлофикационното дружество разходи – не всички разходи за ремонти, не всички разходи за инвестиции... И цената се връща приблизително на нивата, на които е била предния сезон или малко по-висока.
- Как да се направи да са доволни и потребителите, и топлофикация?
- Няма как. Това е абсурдно. Интересите им са противоположни. Трябва да се намери златната среда.
- Уж си плащаме сметките, над 90 процента е събираемостта на „Топлофикация София“, а не може да си плаща газа, защото е потънала в дългове.
- Да. Само „Топлофикация София“ не може да си плаща газа. Другите топлофикации нямат проблеми с „Булгаргаз”. Всички имат някакви задължения. Но при останалите дружества те са по-скоро текущи. От този месец, евентуално от миналия, ако нещо е останало, следващия месец ще се плати и така нататък. Нямат огромни натрупани дългове като столичното дружество. Ситуацията в „Топлофикация София“ е уникална, тъй като те произвеждат много малко ток в сравнение с топлинната енергия.
- Значи трябва да започнат да произвеждат повече ток.
- Нямат с какво. Не са направили инвестиции като другите топлофикации преди 10 или 15 години за по-голямо електропроизводство, което ги държи над водата.
- Кои са най-добре управляваните топлофикации?
- Това как да го кажа? Дори не бих казал, че „Топлофикация София“ се управлява лошо предвид нейната техническа и технологична ситуация. Смени на директори, защото този управлявал лошо или другият еди какво си направил, няма да помогнат на никого, нито на компанията. А и на повечето топлофикации директорите им са от дълги години и не бих казал, че има някъде лошо управление.
- Инвестиране в нови мощности ли ще спаси столичната топлофикация? Термална енергия?
- Няма толкова много термална енергия никъде, за да покрие съществени нужди от топлинна енергия.
- Какво е решението за „Топлофикация София“?
- Да се увеличи електропроизводството с инвестиции, които обаче на практика трябва да бъдат огромни, за да имат някакъв ефект. Тук идва проблемът. Кой ще ги направи тези инвестиции? Илън Мъск едва ли ще дойде (смее се) да инвестира в „Топлофикация София“...
- На ядрената конференция бе съобщено, че може да се направи малък модулен реактор в „Топлофикация София“.
- Абсолютно не мога да противореча на това нещо, защото теоретично е така. Но никой не е казал колко струва този модулен реактор. И ако това нещо се случи, истината е, че атомната, електрическата и топлинната енергия са едни от най-евтините възможни. Като изключим термалната, която е безплатна, и слънчевата... Ако това нещо се случи, това наистина може да помогне. Но въпросът е колко голяма трябва да е тази инвестиция. Защото модулен реактор означава реактор с малка мощност, но на „Топлофикация София“ й трябват сериозни мощности за топлинна енергия, което съответно ще доведе и до производство на подобно количество електрическа енергия.
- Ако се комбинират с фотоволтаици?
- Не. Фотоволтаиците първо произвеждат само ток и второ го произвеждат, когато има слънце. Топлинна енергия от слънцето означава цялото софийско поле да е покрито с колектори и панели.
. Уредите с дистанционно отчитане ще помогнат ли на топлофикация?
- Тяхната полза е само и единствено за потребителите. Топлофикация нито ще продаде повече, нито по-малко енергия. Удобството е, че няма да чакаме отчетници. Нито ще има изравнителни сметки, защото всеки месец един човек от съответния топлинен счетоводител ще може да обиколи квартала и да събере всички данни от всички уреди. И всеки месец сметката ще е окончателна.
- Краде ли се топлинна енергия?
- Дори да има такива случаи, те са малко. През годините са правени какви ли не проверки. Ако това е било проблем, отдавна да е гръмнало всичко. Не можем да говорим, ако става дума за София, че ако от 400 000 апартамента 100 са направили някаква шмекерия, ще съборят системата.
- Вие с какво се отоплявате?
- Винаги съм бил на парно.
Това е той:
- Роден е на 7 януари 1969 г.
- Инженер, завършил е Санктпетербургския държавен университет, специалност „Физика и технология на полупроводници“
- Заемал е ръководни длъжности в няколко топлофикации. Бил е главен инженер и зам. изпълнителен директор в „Топлофикация Враца“, изпълнителен директор в „Топлофикация Перник”, изпълнителен директор на “Топлофикация София“
- В момента е председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България
