- Доц. Цеков, проследихте изборите в САЩ, както се казва, от една ръка разстояние. Доволен ли сте от резултата и изненадаха ли ви процентите разлика – усилено се пишеше и говореше как двамата кандидати са едва ли не на кантар?
- Пишеха и говореха така либерал-прогресистките пропагандни медии, които в Европа, а и у нас се препечатват масово и напълно безкритично. А те манипулират и лъжат. Ако искате да разберете в действителност какво се случва в САЩ, какви са реалните политически процеси там, то трябва да знаете едно – не вярвайте на CNN, на New York Times, Washington Post, Politico, Axios и подобните им. Те отдавна вече не изпълняват функциите на независими медии. Превърнати са в пропагандни центрове на Демократическата партия на САЩ, на Джордж Сорос и на тяхната „дълбока държава“. Подменили са журналистиката с политически активизъм. Същото прочее е и у нас в техните локални проксита.
Това са фабрики за фалшиви новини. За да се доближите до реалността, по-добре гледайте Fox News, четете New York Post, Newsmax, Washington Times или Daily Caller например. А иначе – от изборните резултати и триумфалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, което прогнозирах още след падането му от власт през 2020 г., не просто съм доволен – аз тържествувам. Защото, по Божия промисъл, това е най-доброто, което можеше да се случи в Америка и ще има положителни последствия за Европа и света.
- Защо смятате, че Тръмп постигна не просто победа, а триумф?
- Защото е много по-различна от победата през 2016 г. Тогава тя донесе идеологически обрат, който върна традиционната консервативна алтернатива в политическия и интелектуален мейнстрийм. Беше разбит монополът на глобалистката симбиоза между неолиберали и неоконсерватори, която унифицираше двете американски партии. Иначе през 2016 г. имахме рутинна ситуативна победа без никакво сериозно разместване на политическите пластове – Тръмп мобилизира бялата работническа класа, а част от афроамериканското малцинство се въздържа да подкрепи демократите. Сега обаче, през 2024 г., имаме тектонично разместване на пластовете, което поставя начало на нов политически цикъл. Всъщност голямото политическо събитие, което ще има дългосрочни последици, е, че Тръмп анихилира „коалицията на Обама“, формирана след 2008 г., която даваше мощна доминация на демократите сред малцинствата, младите и жените.
Тръмп увеличи значително подкрепата и установи на практика паритет с демократите именно при младите, латиносите и белите жени, където близо две десетилетия републиканците губеха с около две към едно спрямо демократите. Подобри и влиянието си сред афроамериканците, особено сред черните мъже. Това вече е качествено различна политическа ситуация. Създаде се нова голяма електорална „коалиция на Тръмп“ - работническата класа от всички расови групи, младите хора, влиятелна част от предприемаческите елити, жените (особено белите).
Това е мнозинството от най-производителната и жизнена част от американското общество. По правило политическият цикъл, който откриват подобни електорални коалиции в САЩ, продължава поне десетилетие. „Коалицията на Обама“ продължи повече от петнайсет години и в продължение на четири президентски вота - от 2008 г. до 2020 г. включително, печелеше народния вот дори когато гласовете в електоралната колегия даваха победата на републиканците, както през 2016 г. Ако не се случи нещо непредвидено, новият политически цикъл, в който ще доминира „коалицията на Тръмп“, има потенциал да доминира поне десетилетие напред.
- Как резултатите от изборите в САЩ да се разчетат с български аспект, ще има ли някакви нови посоки в Европа като цяло и тук?
- Знаете, че когато Америка кихне, Европа настива. Дълбоките промени в политиката, които се очакват, ще достигат на вълни и в Европа. Примерно по отношение на „зелената сделка“. Още щом пристъпи прага на Овалния кабинет, Доналд Тръмп ще оттегли САЩ от Парижкото споразумение за климата. Това значи край на държавната политика на климатична параноя, която унищожава икономиката и начина ни на живот в името на имагинерни събития, които някой бил прогнозирал, че евентуално биха могли да настъпят след 2-3 века. Същото се отнася до джендър идеологията – повече това няма да бъде държавна политика на САЩ, а към това ще се адаптира брюкселската бюрокрация.
Повече няма да се допускат мъже, които си въобразяват, че са жени в женските спортове и т.н. Клиентелистката мрежа от НПО на Сорос и Демократическата партия в Европа ще бъде делегитимирана като изразител на демократичните ценности, прокламирани от официалната държавна политика на Вашингтон. Ще се сменят приоритети и политики. Мнозина от либерал-прогресисткия сектор в Европа и България, които са черпили легитимност, ресурси и влияние от мрежите на Сорос и демократите, сега ще изпаднат в безтегловност. Тяхната претенция, че те представляват Америка, вече е напълно безпочвена. Те представляват един отхвърлен от американската нация радикален и в определен смисъл антидемократичен дневен ред. Надявам се и Европа да отхвърли този дневен ред.
- Американската администрация има защо да е притеснена, ако се предприемат кадрови промени в дълбочина. Кога подобно нещо би могло да се случи и тук и необходимо ли е?
- България, както и по принцип Европа са рай за бюрокрацията и ад за гражданите и бизнеса. Разбира се, в смисъла, в който можем да говорим за „ад“ в Свободния свят, не го бъркайте с авторитарните режими на Евразия. Бюрокрацията и непрекъснато произвежданите от Брюксел и мултиплицирани на национално ниво безумни регулации, които се намесват в начина ни на живот, бъркат ни в джоба, а вече се опитват и да ни разпореждат какво да мислим и какво да говорим, са една от основните пречки за икономическото и социалното развитие на България. От 20 години говоря за нуждата от дебюрократизация, но у нас това трудно се възприема. Всичко се стреми към държавна работа и бюджетна заплата. Всекидневно се роят чиновнически длъжности и регулатори. Скептик съм, че нещо може да се промени у нас. Проблемът е манталитетен.
- Кои 10 стъпки, заложени в програмата на Тръмп, трябва да се приложат незабавно и у нас и как ще се случи това, ако няма консенсус дори за избора на председател на НС?
Тръмп ще сложи край на държавната политика на климатична параноя, която унищожава икономиката и начина ни на живот.
- Всички до една трябва да се приложат – рязко съкращаване на администрацията, на административните режими, които пречат на бизнеса, намаляване на смазващите косвени данъци и осигурителна тежест, спиране на изтичането на публичен ресурс за глупави и неефективни дейности. Но никой на политическата арена днес нито може, нито иска, нито знае как да го направи.
- Какви възможни ходове има пред победителите в изборите на 27 октомври и имат ли основание вторите да поставят изисквания и да извиват ръце с декларации за „санитарни кордони“ и др.?
- Трябва да се спазват правилата на европейската парламентарна демокрация – да се зачита вотът на избирателите. Това означава, че трябва да се даде възможност на победилата политическа сила да предложи формула за управление и да излъчи министър-председател. Малцинствените партии трябва да се съобразяват с мястото, което им е отредил народът, и с по-ниската си демократична легитимност спрямо първата политическа сила, която води с повече от 10 пункта пред втората. Затова – коалиция с прозрачно коалиционно споразумение, в което се споделя управленската отговорност съобразно пропорциите в изборните резултати и е разписан механизъм за вземане на коалиционните решения.
Това са европейските правила. Всичко останало са приумици и прищевки като в някой африкански бантустан.
- Искането за „санитарен кордон“ поставя избирателите на „ДПС-Ново начало“ в абсурдната ситуация да доказват, че вотът им е реален и не са фантоми. Какво целят от ПП-ДБ с това и защо част от знаковите фигури в тази коалиция отстъпиха назад, а се изявяват само едни и същи лица?
- Никой няма нужда да се доказва пред когото и да било освен пред българския народ. Длъжни са да сформират мнозинство и да излъчат стабилно правителство. Всичко останало е без значение за гражданите.
- Не е изключено след седмите предсрочни избори да има и осми, и девети. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов директно посочи такава възможност. Какво ще се промени при осмото или деветото гласуване?
- Хората ще се отвратят от много от настоящите политици окончателно. Ще се отворят възможности за навлизане на туморни образувания в партийната система – прокремълски и олигархични проекти и проектчета, като тези, които се готвят около президента Радев, за да се опитват да путинизират властта, т.е. ликвидират парламентаризма и да въведат еднолична власт по модела на руското самодържавие. Това е изключителна опасност за демокрацията и европейския път на България.
- Поздравихте Бойко Борисов, че се включва лично в разговорите за съвместни политически действия в новия парламент, а не праща преговорни екипи. Смелост или необходимост беше той да заяви, че ще е премиер отново и защо от ПП-ДБ реагираха толкова остро на това?
- Да, г-н Борисов трябва да бъде смел, защото е овластен за това от избирателите. Радикални и деструктивни формации като ПП-ДБ трябва да бъдат игнорирани в непремерените им претенции – няма никакво значение какво мислят или какво искат. Още повече че с триумфалната победа на Тръмп и републиканците локалните проксита на отиващото си статукво в САЩ, каквито са ПП-ДБ, постепенно ще бъдат оставени в безтегловност. Да си партнираш с ПП-ДБ през следващите години е все едно да си купиш фабрика на 9 септември.
- Много автентични избиратели на някогашното СДС настояват „Демократична България“ да се отцепи от „Продължаваме промяната“. Рано ли е за това и как би реагирал лидерът на „Демократи за силна България“ Атанас Атанасов, ако се стигне дотам – от страната на ДБ или на ПП ще е според вас?
- Казах ви мнението си за бъдещето на ПП-ДБ, а то е – нямат добро политическо бъдеще след дълбочинната промяна в статуквото във Вашингтон, доколкото те черпеха съществена част от влиянието и легитимацията си от тези среди в Америка, които сега за дълго ще бъдат извадени от властта. Иначе , ДБ и ДСБ са един по-политически, по-опитен и далеч по-грамотен партиен изразител на политическото малцинство, което съставлява ПП-ДБ. Затова би било добре овреме да се откъснат от толкова токсична партия като „Продължаваме промяната“, за да не потънат с нея.
- Ако 51-вото НС се ситуира като такова и има достатъчно време, трябва ли да се „пипнат“ поправките в конституцията, които бяха направени последно? Има ли неща, които трябва задължително да се върнат към старото положение и защо?
- Колкото пъти са пипали конституцията настоящите политически играчи, толкова пъти са я оплесквали и са изправяли държавата пред криза. Никакво пипане на конституцията! Нямат нито капацитета, нито компетентността, нито обществената подкрепа за това.
- Какви са шансовете на една президентска партия и откъде ще изяде повече гласове тя?
- Президентска партия е шанс за Кремъл и за прокремълското задкулисие в България и огромна опасност за българските граждани и демокрацията. Разбира се, не бива и да бъде надценявана. Тези врели-некипели, които се тиражират от ангажирани с президентското обкръжение „говорещи глави“ - как идвала била „вълна на Радев“, която щяла да отвее всичко, на този етап са нищо повече от пожелателно мислене на силно изгладнели за власт, постове и безконтролна консумация на публични ресурси хора и среди.
- Промените в лявото към добро ли са и има ли основание лагерът на Корнелия Нинова да критикува резултатите от тези избори или процесите в БСП?
- Нинова да прави нова партия, след като съучаства активно в съсипването на БСП, е нещо като онзи анекдот: „Знам как се гледат деца, погребал съм три“. Бих се изненадал, ако произтече нещо сериозно от тези поредни партийни амбиции.
- Какъв е вашият коментар за сблъсъка пред Народния театър и защо този конфликт отново се превърна в разделителна линия в обществото?
- Този скандал, който разни скудоумници дръзнаха да приписват на надеждите, които Доналд Тръмп дава за промяна, няма нищо общо с никакви идеологии. Има една разделителна линия – между интелигентността и простотията. А простотията не заслужава коментар.
- Покрай суматохата за една пиеса, която при това не е сред най-добрите творби на Бърнард Шоу, някак утихнаха разкритията на бившата митническа шефка за покровителство на контрабанда. Трябва ли фокусът отново да се насочи натам?
- Това е скандал за гранд корупция и контрабандни схеми, в които по наличните досега данни в публичното пространство изглежда са оплетени лидери на „Продължаваме промяната“. Това са същите тези политици, които от сутрин до вечер задръстват публичното пространство с празни приказки, за да имитират борба с корупцията. Какво лицемерие и дебелокожие. Това е пълна липса на политически морал. Прилича на поговорката „Крадецът вика - дръжте крадеца“. Надявам се, че тази и всяка друга корупция по високите етажи на властта да бъде най-после разследвана ефективно и ако се установи вина – ще има сурови наказания.
- Кога в България ще има осъдени за корупция по високите етажи и трябва ли ни специална съдебна реформа за това?
- Не ни трябва специална реформа, а подготвени, некорумпирани и неполитизирани съдии
Това е той:
- Юрист и конституционалист (1972), депутат в 39-ото народно събрание (2001-2005)
- Главен секретар на омбудсмана на Република България (2005-2010)
- Президент за България на Световната асоциация на юристите (1999-2017)
- Основател (2002) и председател на Управителния съвет на Институт за модерна политика
- След 2015 г. се занимава с частен бизнес, съсобственик е на български и чуждестранни компании в рециклиращата индустрия, както и на „Галъп интернешънъл Болкан“
- Доцент и автор на монографии и други научни публикации в областта на конституционното право
Кристи Петрова