- Г-н Алибегов, има броени дни до 1 януари, когато отпада мярката с намален ДДС за ресторантите, а се готви и повишаване на акцизите върху алкохола. Как ще се отрази това на бизнеса?
- Това са казусите, по които трябва сега да започне работа. Досега нямаше как това да стане заради липсата на работещ парламент. Личното ми мнение е, че бюджет няма да се гледа, тъй като няма мнозинство и правителство, защото, ако се ходи на избори, да се гледа бюджет е опасно за държавата. Впечатление правят мерките на финансовото министерство. Те предвиждат увеличение на акциза на алкохола, на цигарите, на бирата и увеличение на ДДС ставката. Всички тези мерки удрят единствено един сектор, а именно ресторантьорския бранш. Всичко това, което искат да увеличат, се предлага в нашите търговски обекти. Но не е само това, защото увеличение ще има не само на тези стоки, но към тях трябва да се добави и поскъпването на плодове, зеленчуци и основни хранителни продукти, съответно към нас, защото не сме производители, а ги купуваме. Освен това ще се вдигне и с 11% ДДС и това от производителите и доставчиците на стоки и алкохол и пресметнете какви цени според финансовото министерство трябва да обявим в заведенията. Всичко това са популистки мерки, но и това няма да напълни бюджета. Всичко, което се предлага от финансовото министерство, ще изпрати много отрасли на икономиката в сивия сектор. Това няма да се отрази в посока подобрение за бюджета. Цените в заведенията ще нараснат, така че хората да не могат да си позволят да ходят, което ще доведе до спад на оборотите и освобождаване на хора, защото няма нужда от толкова персонал, ще доведе до спад на продажбите и до внасяне на по-малък ДДС. Абсолютно безумие от финансовото министерство.
- Вие направихте ли опит да се срещнете с министъра на финансите, за да разговаряте с тях по повод тези мерки?
Да, ние изпратихме писмо от името на целия бранш за среща с министъра на финансите, на което не получихме отговор дори и под формата на отказ за среща. Абсолютно пренебрежително отношение към над 200 000 целогодишно заети, а в сезоните достигащи и 500 000 души. Това е престъпно пренебрежение към един от секторите. При дупка от 18 или 20 млрд. лв. те говорят за мерки само към един сектор, което е като капка в морето на фона на дупката в бюджета. Но тъй като това е приемливо за обществото или понеже трябва да покажем, че се работи в тази посока, а всъщност нищо да не свършим, това е резултатът.
- Ако все пак след Нова година скочат акцизите и ДДС, какво ще се случи?
- Увеличение на цените, спад на оборота, освобождаване на персонала, затваряне на търговски обекти.
- С колко ще се увеличат цените в ресторантите?
- Не мога да кажа отсега, това зависи от увеличението на акциза на алкохола и на бирата, колко ще поскъпнат месото и зеленчуците, но само от ДДС ставката увеличението е с 11 на сто. Оттук нататък, колкото и да поскъпнат, ние сме стигнали предела, а на хората няма да им се увеличат парите в джоба. Факт е, че последните години министрите се сменят, взимат заеми, а сега опряха до семейния бизнес, тъй като над 85 на сто от ресторантьорите са малки семейни фирми, за да напълнят хазната. Пълен абсурд! Това ще доведе до закриване на предприятия, освобождаване на хора, връщане в сивия сектор, за да оцелее известно време. Все пак трябва да се каже, че все пак последната дума имат политическите партии, а не финансови министри, които днес ги няма утре са тук или такива, учили в чужбина и които очевидно нищо не разбират от финанси.
- Имахте ли разговори с партии по тези въпроси?
- В предизборните кампании сме водили разговори с партиите, които до момента са подкрепяли ДДС ставката и сме получили тяхното съгласие за удължаването й. Сега с оглед на всичко, което се случва през последния месец в Народното събрание, а именно да има избран председател и решение дали ще има бюджет за следващата година, се подготвяме за разговори през тази седмица с представители на политическите партии. Защото крайното решение е тяхно, до момента винаги са реагирали разумно и не мисля, че ще тласнат целия туристически бранш към такава гибел. Най-вече, че тези мерки няма да помогнат с нищо на бюджета.
- А какво ще се случи с ДДС след 1 януари, ако няма приет нов бюджет?
- Такъв казус имаше през 2022 срещу 2023 година, когато нямаше редовен кабинет, тогава годината започна със същия бюджет, какъвто е бил през предходната година. За да се работи така, трябва да има текст, в който да е записано, че всички разпоредби се удължават до приемане на нов бюджет. Така, ако изборите са през март догодина, а бюджетът се гледа през юни, ще се вземе решение тогава за това дали ставката остава до края на годината, или ще бъде прекратена. Това е разумният вариант, ако няма да се предприемат действия и няма да се гледа бюджет. От това, което е разписано в бюджета, само ДДС върху хляба и за ресторантите е със срок, всичко друго, което те предлагат за акцизите, трябва да бъде гласувано, когато се гледа бюджетът. Ако обаче нищо не се направи по бюджета, на 1 януари в 0 часа през нощта трябва да се прехвърлят цените от 9 на 20%. Нали разбирате, че това няма как да се случи на Нова година. Но да видим какво ще решат партиите.
- Какви действия смятате да предприемете, ако нищо не се случи?
- Ще изчакаме и следващата седмица. Преди празниците ще направим голямо събиране на бранша във Велико Търново, в средата на България, и всички асоциации ще вземем общо решение как да се процедира. Защото не може цялата тежест да се поеме от един бизнес, още повече че това няма да доведе до увеличение на приходите в бюджета.
- Бихте ли припомнили какви бяха приходите в бюджета от ДДС преди въвеждане на намалената ставка и сега?
- Да, имахме такава статистика. През 2019 година приходите от всякакъв вид данъци в бюджета са били 450 млн. лв. За тази година се очаква да достигнат 680 млн. лв. С 200 млн. лева са повече данъците, внесени от този бизнес в хазната. Никаква мотивация няма това връщане на ДДС от страна на Министерството на финансите. Говори се за някакви 400 млн. лв., които са щели да постъпят на база на това всички обороти да се запазят същите, каквито са в момента, и заетостта, а това не е възможно поради причините, които ви изброих по-горе. Като намалее потреблението, заради високите цени и отиване на част от фирмите в сивия сектор или затварянето им отвсякъде ще има намаление за бюджета.
- Все пак предстоят празници, очаква се много хора да празнуват в заведения. Има ли все още свободни места за групови партита за посрещане на Коледа и Нова година?
- Не съм правил конкретно проучване към този момент. Но ще е интересно за хората, които са си резервирали куверти за Нова година, какво ще стане след 12 часа, когато ДДС скача на 20%, друг куверт ли ще е? Много интересен начин на отчитане ще има в търговските обекти. НАП също вероятно ще се възползва от тази ситуация, да сложи глоби, за да имат повече приходи. Това е абсолютно пренебрегване на туристическия бранш, тъй като г-жа Петкова не намери дори 15 минути време, за да се срещне с нас, при положение че сме изпратили писмо от над 60 регионални организации.
- А може ли да кажем как се движат цените на кувертите в ресторантите за празниците в София и по-големите градове?
- Трудно е да се каже, но има една практика, която се прилага от години на свободна консумация. Според мен тези резервации с куверти са по-приложими в хотелиерския бранш, защото там има пакетна цена със спане, допълнителни екстри, а в ресторантите практиката със свободна консумация е по-успешна. Причината е, че на Нова година се яде най-малко. Преди години правихме куверти с тристепенно или петстепенно меню, а доста голяма част след това отива в боклука. Затова свободна консумация с предоставяне на минимум от 50 лева на човек е много по-добрият вариант. Така не се стига до хвърляне на храна, защото хората могат да искат едно блюдо, а като им бъда сервирани три, е ясно, че другите няма да бъдат изядени, но те са направени и ще бъдат сервирани, защото са част от куверта.
- Имате ли проблем с набирането на кадри?
- Да, винаги сме ги имали и дали ще продължим да ги имаме, зависи от решението на политиците. Ако се стигне до освобождаване на хора и намаляване на заплати, секторът ще стане абсолютно безинтересен за търсещите работа. През лятото имаше данни, че по морските курорти има дефицит на 12 000 души. Засега не мога да кажа, но има остра нужда поради липса на желание за работа в този сектор от българските граждани.
- За желанието за работа е важна мотивацията.
- Заплатите, които се плащат в България в нашия сектор, са по-високи от Гърция и дори от Италия, от Румъния. По мои наблюдения на младите хора не им се занимава с физическа работа, защото сервирането е именно такава. Те предпочитат да работят с дигитални технологии. В нашия бранш дигитализацията е невъзможна за спестяване на работна ръка, няма как да има дигитален сервитьор. Засега се справяме с хората, като внасяме работници от Киргизстан, Украйна, Виетнам, Индия, Филипините, отвсякъде. Езиковата бариера, а и религиозните различия са проблем, но ние ги обучаваме и ги пращаме на курсове. Излизат много по-скъпо от един български работник въпреки мненията, които са в пространството, че ние взимаме работници от чужбина, защото ни излиза по-евтино.
Това е той:
- Завършил е бизнес мениджмънт във Виена.
- В ресторантьорския бизнес е от 2012 г.
- От 2018 г. е председател на Българската асоциация на заведенията.