300 лв. трябва да броим на фирма, ако искаме дворът ни да е без трева. Много малко хора обаче могат да си го позволят. Стотачка повече пък излиза месечният абонамент, за да поддържат градината ни изрядна, като специалистите се ангажират да идват четири пъти в месеца.
„Телеграф“ провери цените, защото сега е моментът за разчистване, копаене и засаждане на двора.
Бедните хора викат познат с косачка да им оправи двора
Оглед
За 300 лв. можем да поискаме от фирмата, която ще ни посети, да свърши още работа, но само ако ползваме услугите й еднократно.
Според експерта Евгения Михайлова абонаментът от 400 лв. е минимална стойност и цената на услугата зависи от това какво точно ще се прави. Ориентировъчно става дума за косене, аериране, издухване на алеи или почистване, резитба и оформяне на короната на дърветата, плевене, прекопаване, торене на трева или дръвчета, оформяне на храсти и живи плетове, окопаване.
Поддръжка
„Ако някой даде оферта от 300 лв. без оглед, той вероятно работи сам и смята, че от едно ходене ще изкара много пари”, повдигна част от тайните на услугите в озеленяването собственичка на компания, която от 30 години е в бранша и е работила и във Франция. Според нея клиентите се делят на бедни и богати. Хората с ниски финансови възможности не могат да си позволят този тип услуги, но и богатите в България също не са особено склонни.
Живият плет е хит
Сериозните клиенти никога не търсят в интернет, а се доверяват изключително на препоръки. Тя допълни, че нейната фирма почти не се занимава с поддръжка на дворове, защото хората не са склонни да плащат. Когато става дума за озеленяване например, те правят проект къде какви растения да насадят, но клиентите накрая просто си купуват цветята и си ги садят сами.
Блокове си правят алпинеуми пред входа
Според Ирена Пелова, която е ландшафтен архитект, в последните години се правят доста проекти за озеленяване на двора заради наредба на Столична община, която ги изисква. Тя третира включително и междублокови пространства и е свързана и с опазване и изграждане на зелени площи. В такива проекти се посочва какви растения ще бъдат засадени, ще има ли тревни площи и къде ще бъдат разположени, дали се предвижда алпинеум и др.
Много хора в градовете си правят градини пред блока
Според Пелова, въпреки че покривното озеленяване става все по-актуално, то не е навсякъде приложимо. То зависи от конструкцията на сградата, изисква се да се изчисли какво натоварване може да понесе, да се направят всички хидроизолационни пластове на покрива, защото, докато поливаш растителността, той може да протече.
Лавровишна е новият хит
Лавровишната е новият хит за жив плет, особено след като в последните години чемширът беше нападнат от вредители и туите съхнат, разказа Ирена Пелова.
Други храсти са форзиция, майски цвят, люляк, индийски люляк. При аранжирането на двора е добре да се редуват цветове и аромати според архитекта. Храстовидният божур също е подходящ заради големите си цветове и прекрасния аромат.
Атрактивни са японската дюля и японската череша. „Да поддържаш двор не е толкова проста работа, трябва да си на място или да имаш градинар, защото, като се започне отсега, продължава се до късна есен“, изтъкна Пелова.
