0

У лтрамаратонецът Красимир Георгиев се впуска в ново предизвикателство. Днес той везе в стъклена клетка пред НДК и ще стои там до 14 май. 

Идеята е противоположна - да се стимулират обществото и младите хора към устойчив природосъобразен живот, физическа активност и ограничаване на социалната изолация. 

Пърформансът е подкрепен от редица спонсори и Столична община. Пресцентърът на общината пусна съобщение, в което нарече проявата "невиждан до момента в световен мащаб социален експеримент". 

Клетката е прозрачен контейнер. "Тя ще бъде оборудвана единствено с пътека за тичане и легло. По този начин Краси Георгиев ще се постави в пълна социална изолация, но ще бъде пред погледа на цялото общество. 

Освен на живо пред НДК, той ще може да бъде наблюдаван онлайн, като само веднъж на денонощие - за половин час, ще влиза в контакт с аудиторията за сесия с въпроси, отговори и поставяне на допълнителни предизвикателства към него", информираха още от Столична община. 

Тодор Тодоров - психофизиолог, и д-р Весела Петрова от клиниката по анестезиология и реанимация към УМБАЛ "Александровска" ще следят състоянието му. С помощта на анализа им ще се съберат данни за вредите от социалната изолация, обременяването с комуникация в дигитална среда при липсата на живо общуване. Информацията ще бъде използвана за създаване на програма за ограничаване на социалната изолация, намаляване на дигиталната обремененост на младите хора и превенция на зависимости. За целта събитието ще бъде съпроводено от благотворителна кампания за набиране на средства.

Краси Георгиев е ултрамаратонец със световна популярност. Освен това е известен като треньор, мотивационен лектор, диетолог.

Сред неговите спортни постижения са успешен финал в най-тежкия в света ултрамаратон – „Badwater“, в Долината на смъртта, САЩ, с трасе с дължина 216 км. Участвал е в ултрамаратона през Северния полярен кръг Frostskad и 30 ултрамаратона (над 100 км) от Арктика до Камбоджа. Участвал е в легендарния „Маратон на пясъците“ (240 км бягане из мароканската пустиня) и ултрамаратона „Бразил 135+“ (257 км в джунглата).

Персоналният му рекорд е ултрамаратон по Коридор 8 – пробягани 1200 км за 15 дни през три държави. В името на благотворителна кауза преди години той бяга на пътека в продължение на 36 часа.