В селенският патриарх Вартоломей прие на официална среща Русенския митрополит Наум, съобщи сайтът Двери бг. Негово Високопреосвещенство е поднесъл от името на Българската православна църква в дар два литра розово масло, предназначено за предстоящото мироварене на Вселенската патриаршия, което ще се освети на Велики четвъртък, който тази година се пада на 21 април.
Патриарх Вартоломей и митрополит Наум обсъдиха със загриженост войната на Русия срещу Украйна, жертва на която са много невинни хора, оставайки с надеждата за бързо намиране на мирен изход от създалата се ситуация.
Митрополит Наум поздрави „на патерици“ патриарх Вартоломей и с неговия рожден ден - Негово Всесветейшество е роден на 29 февруари 1940 г. - пожелавайки му здраве, дългоденствие и все така мъдро и боговдъхновено да ръководи делата на Вселенската патриаршия.
Патриарх Вартоломей благодари на българския архиерей за братското отношение и подареното му розово масло, което по традиция се изпраща от Българската православна църква за всяко мироварене на Вселенската патриаршия, олицетворявайки по този начин единството на Светото Православие.
Свето миро се приготвя с много и различни благоуханни вещества, които символизират благоуханието на различните дарове на Светия Дух. Основните вещества, включени в него, са дървено масло и бяло вино. Съставът му не е строго определен, така както е бил през старозаветната епоха: смирна, канела, благоуханна тръстика, кайсия и маслинен елей. Днес Вселенската патриаршия ползва около 55-60 различни съставки, сред които е и българското розово масло.
Право да приготвят миро имат само автокефалните православни църкви, каквато е и Българската православна църква. Приготвянето на новото миро става, когато старото привършва - обикновено през десетина години. В древната Църква приготвянето на мирото се е извършвало веднъж годишно.
Свето миро се приготвя през Великия пост, като според православната традиция това става на Велики Четвъртък. Приготовлението му в осветена вода е съпроводено с четене на евангелски текстове първо от предстоятеля на автокефалната църква, епископите, а после от присъстващите свещеници.
Константин Събчев