Д ва кръга преди края битката в Първа група се концентрира около даващото право на евробараж трето място, за което спорят Черно море и Арда. Предстои ключов сблъсък в Кърджали, преди който „моряците“ имат точка аванс.Ако изключим последните 3-4 мача и най-вече погромът от Левски, то Арда изглежда напита верния подход. В началото след влизането си в елита, тимът от Кърджали заложи на покупката на скъпоплатени, с атрактивна визитка, но девалвирали като футболни качества чужденци.
Мина се през период, в който от клуба опитваха да намерят млади, перспективни и с възможност за растеж на финансовата себестойност млади чужденци. Вече втори сезон обаче ръководството и треньорът Александър Тунчев се прехвърлиха към модел, който за момента гарантира най-добра точкова и спортно-техническа възвръщаемост – връщането на талантливи български играчи, които през последните 2-3 сезона неособено успешно са играли зад граница. Арда чупи с всеки кръг най-добрите си постижения от влизането в елита насам, като класирането в момента е рекордно високо.
В офанзивен план тимът на Александър Тунчев е най-добре конструиран с върнатите от зад граница Станислав Иванов, Борислав Цонев и Светльо Ковачев, както и с Тонислав Йорданов, като тази БГ смес е подправена с Чинонсо Офор. Отзад съотношението е същото – игралият в Белгия Велковски бе върнат в Първа лига, до него е Ебоа Ебоа, формиращ добра централна двойка бранители с Емил Виячки. В момента Арда разполага с най-голямата бройка силни български играчи, които са стигнали пика на кариерата си, но проблем са късата скамейка. На кърджалийци им са необходими и 2-3 качествени попълнения в дефанзивен план. Въпросът е, че тази концепция на практика е стигнала тавана си и третото или по-скоро четвъртото място през следващия сезон ще е таванът.
При Черно море пропорциите българи/чужденци в титулярния отбор са същите. Тук Илиан Илиев залага най-вече на сработеност, характер и опит. За разлика от Арда дефанзивната част на „моряците“ е по-силната. Линията Виктор Попов-Живко Атанасов-Дробаров, ъпгрейдната с Мартин отляво и Пламен Илиев зад тях е с най-много игрово време в целия елит. Напред чуждата съставка в лицето на Мазир Сула и Уеслен носи импровизацията и изненадата, докато от Васил Панайотов идва устойчивостта, а много силно се включи и освободеният от ЦСКА Асен Дончев.
Този сезон обаче кансерватизмът в Черно море дойде в повече и батерията на „моряците“ се поизхаби. През пролетта тимът на Илиан Илиан е един от най-слабо представящите се и някак си е логично, след като титурярният състав е най-възрастният в историята на Първа лига – 30,3 години.