0

П резидентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах пристигна днес на двудневно посещение в България. На Аерогара София германецът бе посрещнат от президента на БОК Стефка Костадинова със сърдечно „Добре дошъл“, след което двамата разговаряха накратко. На срещата присъства и генералният секретар на БОК Белчо Горанов. Една от най-влиятелните личности в света пристига у нас във връзка с кулминацията на тържествата по отбелязване на 100-годишнината на Българския олимпийски комитет.

Това е втора визита на Томас Бах в България в качеството му на президент на Международния олимпийски комитет. Преди 5 години той посети страната ни по време на безпрецедентното едновременно домакинство на три световни първенства във водещи олимпийски спортове.

„За мен е чест да бъда част от тържествата по отбелязване 100-годишнината на Българския олимпийски комитет. България е държава с огромни традиции и много успехи в световния спорт. Имате история, с която можете да са гордеете. Преди 5 години бях тук по времето, когато домакинствахте на три големи световни първенства в олимпийски спортове. Това говори за високата класа на България в спорта. Искам сега да видя и да поздравя лично българските олимпийци, вашите заслужили треньори, деятели и да получа директни впечатления какво се случва в българския спорт, какво ще е неговото бъдеще. Уверен съм, че той и занапред ще има успехи и велики личности, като президента на БОК – световната рекордьорка в скока на височина Стефка Костадинова. В близките часове заедно с хората от моята делегация ще имаме много срещи и разговори в България и се надявам, че те ще бъдат от взаимна полза,“ бяха първите думи на президента на МОК в София.  

Програмата на посещението предвижда днес среща с президента на Република България Румен Радев, веднага след това световният олимпийски бос ще присъства на откриването на изложбата с уникални снимки и документи от вековната история на БОК. По време на събитието от 17.30 ч. в Градската градина пред Народния театър Стефка Костадинова ще връчи на Томас Бах факсимиле от безценен документ - Постановление на Министерския съвет от 1896 г., с което България командирова на Олимпиадата в Атина петима спортисти, сред които и единственият ни участвал там - гимнастикът Шарл Шампо. По този начин страната ни става една от 14-те държави, възстановили преди 127 години с участието си в гръцката столица древната традиция и поставили началото на един от най-значимите глобални феномени на днешно време – олимпийските игри. 

Също на изложбата в Градската градина кметът на София Йорданка Фандъкова ще връчи специален приз на президента на МОК, а авторите на книгата „България на Олимп“ Владимир Памуков, Тодор Шабански и Бончук Андонов ще предадат на Томас Бах две копия от изданието – едното лично за него, а другото за съхранение в Олимпийската библиотека в Лозана. Покрай фотоизложбата се предвиждат и други активности.
Точно в 19.30 ч. тази вечер в Централния Военен клуб в присъствието на президента на Република България и президента на МОК започва кулминацията на тържествата, отбелязващи вековния юбилей на БОК. Сред близо 400-те гости на церемонията са поканени всички олимпийски медалисти на България, изтъкнати треньори, дейци и спортни ръководители, общественици, политици и творци.

Утре, четвъртък, в 8.45 ч. Томас Бах ще бъде част от официалните лица, които ще валидират пощенска марка за 100-годишнината на БОК, събитието е в Музея на съобщенията (ул. "Гурко" №6). След това президентът на МОК ще посети за кратко открития наскоро „Олимпийски център“ в Националната спортна академия „Васил Левски“, преди да отпътува от България.
За тържествата по честване 100-годишнината на Българския олимпийски комитет у нас пристигат и президентът на Асоциацията на Европейските олимпийски комитети (ЕОС), член на МОК и председател на Гръцкия олимпийски комитет Спирос Капралос, генералният секретар на ЕОС Рафаеле Паньоци, президентът на Световната федерация по борба и член на Изпълкома на МОК Ненад Лалович и др.   
* * * 
Томас Бах е роден на 29 декември 1953 г. във Вюрцбург (Германия). Завършва право и политика в университета в родния си град, а през 1983 г. защитава докторска степен по право. 
Олимпийски шампион е от XXI Олимпийски игри в Монреал през 1976 г., когато печели златен медал на фехтовка (отборно, рапира). Освен олимпийска титла, спортната му биография включва и други значими постижения, сред които световен шампион по фехтовка, мъже (отборно) - Буенос Айрес 1977, носител на сребърни и бронзови медали от световни първенства по фехтовка. Другите спортове, които практикува са тенис и футбол. 
През 2006 г. e избран за президент на Германската олимпийска спортна конфедерация (DOSB). Член-основател е на комисията на спортистите към  Международния олимпийски комитет. 
През 2013 г. Томас Бах е избран за девети поред президент на МОК, след като повече от 10 години е бил заместник-председател на организацията.
През 2018 г. германецът стана третият президент на МОК, удостоен с титлата Доктор хонорис кауза на Националната спортна академия „Васил Левски“, след Хуан Антонио Самаранч (1998) и Жак Рох (2009). 
Томас Бах е автор на многобройни публикации в областта на правото, икономиката и спорта. Удостоен е с множество държавни отличия, почетни награди от национални олимпийски комитети, международни спортни федерации и университети.