0

У крайна ще има нужда от план за реконструкция след войната с Русия, подобен на плана, предложен от САЩ на Европа след Втората световна война, заяви еврокомисарят за бюджета Йоханес Хан, съобщи Ройтерс.

В рамките на плана "Маршал" след Втората световна война САЩ отпускат на Европа еквивалента на около 200 милиарда долара по днешни цени в продължение на четири години под формата на икономическа и техническа помощ.

"Мисля, че това, което ще бъде нужно на Украйна в крайна сметка, е обновен вариант на плана "Маршал", каза Хан на пресконференция.

Тоя заяви, че това ще помогне на Украйна да се възстанови за кратко време, вместо в продължение на десетилетия, от тежките разрушения, нанесени от руската армия, и ще доведе до по-бързо сближаване на Украйна с Европейския съюз.

Киев подаде молба да стане страна-кандидат за присъединяване към ЕС. Дори в мирно време този процес е дълъг и е направен почти невъзможен от войната, която бушува в страната.

Хан не даде оценки каква сума ще бъде необходима, но заяви, че усилията за възстановяване на Украйна не могат да бъдат поети само от Европа и че най-вероятно страните от Г-20, включително Русия, ще трябва да участват.

Хан повтори, че засега ЕС не планира да отвори нова съвместна схема за издаване на облигации за справяне с икономическите и социалните последствия от войната в Украйна. Той отбеляза, че има все още достатъчно неоползотворени евтини кредити в европейския фонд за възстановяване, които правителствата биха могли да поискат. Той отбеляза, че от общо 380 млрд. евро евтини кредити на разположение във фонда досега правителствата са поискали 166 млрд., а 214 млрд. все още са достъпни.

Хан каза още, че за покриване на някои разходи, свързани с украинските бежанци, влезли в страните от ЕС, страните-членки могат да използват някои от фондовете, отпуснати им по бюджета на ЕС за 2021 - 2027 г.

Същевременно украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви днес при пристигането си за участие в заседанието на външните министри на страните от НАТО в Брюксел, че идва със задачата да осигури на своята страна само три неща - оръжия, оръжия, оръжия.

Уверени сме, че най-добрата помощ за Украйна е да се достави всичко нужно за победа над руската войска, за да се предотврати разпространението на войната. Украинците доказаха, че знаят как да се бият и да побеждават, макар и на огромна цена. Колкото по-рано имаме оръжията, толкова повече хора и селища ще бъдат спасени, добави той.

Призоваваме всички съюзници да спрат да се колебаят. Днес оръжията служат за постигане на мир, добави Кулеба.

По неговите думи всяко оръжие, използвано срещу нападател, е отбранително. Лицемерие е да се доставя само защитно оборудване, посочи министърът.

Той призова Германия да направи повече, защото, за разлика от Берлин, Киев няма време за губене. Кулеба настоя също за налагане на пълно ембарго над вноса на руски петрол и газ, за изключване на всички руски банки от международната финансова система, за затваряне на всички пристанища за руски кораби, с много малки изключения.

Кулеба уточни, че Украйна днес има нужда от средства за противовъздушна отбрана, самолети, противотанкови оръжия и бронирана техника.

Във войната в Украйна няма разлика между отбранителни и нападателни оръжия, поясни генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той отбеляза, че пактът помага на Украйна да упражни правото си на самозащита. Столтенберг изрази възхищение от смелостта на украинците и добави, че те са вдъхновение за хората по света.

В същото време Сенатът на САЩ одобри законопроект за „ленд-лиз“ за Украйна. Законопроектът, който беше предложен още преди началото на войната, разширява правомощията на Белия дом да ускори доставката на оръжие за Киев.

Сега документът трябва да бъде одобрен от Камарата на представителите на САЩ, след което ще бъде предаден за подпис на президента Джо Байдън.

Програмата „ленд-лиз“ е създадена в САЩ по време на Втората световна война. Тогава американците доставят оръжие, лекарства и храни на страните от антихитлеристката коалиция (включително СССР).