0

Ж ителите отчаяно търсят оцелели в срутените сгради, докато вторичните трусове разтърсват опустошения град Мандалай, два дни след силното земетресение, което отне живота на повече от 1600 души в Мианмар и на най-малко 17 в съседен Тайланд, предаде АФП.

Първоначалният трус с магнитуд 7,7 по Рихтер удари близо до централния мианмарски град Мандалай в ранния следобед на 28 март, а минути по-късно последва вторичен трус с магнитуд 6,7 по Рихтер.

Трусът срути сгради, събори мостове и изкриви пътища, като в града с население над 1,7 млн. души се наблюдаваха масови разрушения.

ПАНИКА: Земетресение от почти 8 по Рихтер удари земята!

Управляващата хунта в Мианмар съобщи в изявление от 29 март, че най-малко 1644 души са загинали и повече от 3400 са ранени в страната, а най-малко 139 души са изчезнали.

Но поради ненадеждните комуникации истинският мащаб на бедствието в изолираната държава, управлявана от военните, остава неясен и се очаква броят на жертвите да нарасне значително.

УЖАСЪТ В МИАНМАР: Паника на летището, хората лежат по земята, самолетите подскачат от трусовете! (ВИДЕО 18+)

Ръководителят на хунтата Мин Аун Хлайнг отправи изключително рядък призив за международна помощ в петък, показвайки сериозността на бедствието. 

Предишните военни правителства избягваха чуждестранната помощ дори след големи природни бедствия.

АДЪТ СЛЕЗЕ НА ЗЕМЯТА: Жестокото земетресение събори небостъргач, затрупа десетки работници! (ВИДЕО)

Мианмар вече е опустошен от четиригодишна гражданска война, предизвикана от военен преврат през 2021 г.

Бойците срещу хунтата в страната обявиха двуседмично частично прекратяване на огъня в засегнатите от земетресението региони, считано от 30 март, се казва в изявление на "Правителството на националното единство" в сянка.

ООН заяви, че сериозната липса на медицинско оборудване възпрепятства реакцията на Мианмар на земетресението, а хуманитарните агенции предупредиха, че Мианмар не е подготвен да се справи с бедствие от такъв мащаб.

ПО ВРЕМЕ НА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО: Жена роди бебето си на улица в Банкок! (ВИДЕО)

Около 3,5 млн. души бяха разселени от бушуващата гражданска война, като много от тях бяха застрашени от глад още преди земетресението.

Спасителни екипи и помощи пристигат от цял свят, като Тайланд изпрати 55 военни и шест спасителни кучета, както и оборудване, включително кранове и багери.

От другата страна на тайландската граница спасителите в Банкок работят, за да извадят оцелелите, които са попаднали в капана на строящ се 30-етажен небостъргач, рухнал след земетресението, предаде БГНЕС.

17 души са вече загиналите в тайландската столица, съобщиха градските власти, 32-ма са ранени, а 83-ма все още са в неизвестност.

Повечето от загиналите са работници, загинали при срутването на небостъргача, а за повечето от изчезналите се смята, че са затрупани под огромната купчина отломки, където някога се е намирал небостъргачът.

Работниците на мястото използваха големи механични багери в опит да открият жертвите, които все още са в капан.

В търсене на признаци на живот в срутената сграда, близо до популярния сред туристите пазар Чатучак, бяха изпратени и кучета-търсачи и термодронове.

Властите съобщиха, че ще изпратят инженери, които да оценят и ремонтират 165 повредени сгради в града.