0

Е дин от най-старите оцелели библейски ръкописи, почти пълна 1100-годишна еврейска Библия, се предлага на търг за над 50 милиона долара, предаде АП и БТА.

Кодексът на Сасун, подвързан с кожа и написан на ръка пергаментен том, съдържащ почти цялата еврейска Библия, ще бъде продаден на търг в „Сотбис“ в Ню Йорк през май. Очакваната му продажба е доказателство за все още благоприятния пазар на произведения на изкуството, антики и древни ръкописи дори в условията на световна криза. Аукционната къща засилва интереса с надеждата да привлече институции и колекционери да се включат в наддаването. Първоначалната оценка е от 30 до 50 млн. долара.

В Музеят на еврейския народ в Тел Авив откри едноседмична изложба на ръкописа, част от световна обиколка на артефакта в Обединеното кралство, Израел и Съединените щати преди очакваната му продажба през май. „Съществуват три древни еврейски библии от този период“, казва Йосеф Офер, професор по библеистика в израелския университет „Бар-Илан“ - Кодексът на Сасун, Кодексът от Алепо от Х в. и Ленинградският кодекс от началото на ХІ в.“ По-стари са само свитъците от Мъртво море и няколко фрагментарни ранносредновековни текста, а „еврейската Библия в цялост е сравнително рядко срещана“, казва той.

Започвайки няколко века преди създаването на Кодекса на Сасун, еврейските учени книжовници, наричани масорети, започват да кодифицират устните традиции за това как правилно да се изписват, произнасят, преписват и пеят думите на най-святата книга на юдаизма. За разлика от свитъците на Тора, където ивритските букви са лишени от гласни и препинателни знаци, тези ръкописи са съдържали обширни анотации, които са давали указания на читателите как да произнасят правилно думите.

Къде точно и кога е създаден Кодексът на Сасун, все още не е ясно. Шарон Либерман Минц, старши специалист по юдаистика в „Сотбис“, каза, че радиовъглеродното датиране на пергамента дава приблизителна дата 880-960 г. Стилът на писане на кодекса подсказва, че неговият създател е неуточнен книжовник от началото на X в. в Египет или Леванта.

Ако бъде постигната целевата цена, Кодексът на Сасун може не само да задмине най-скъпия еврейски документ - продадения през 2021 г. за 8,3 млн. долара Махзор на Луцато, молитвеник от XIV век. Той може да счупи и рекорда за най-скъп исторически документ, продаван някога на публичен търг. В момента тази чест се пада на копие на Конституцията на САЩ от 1787 г., продадено през 2021 г. за 43 млн. долара.

Йоел Финкелман, бивш куратор на юдаистиката в Националната библиотека на Израел, заяви, че цените на юдаистичните ръкописи са се покачили през последните години, но предложеният от "Сотбис" диапазон е „друга лига“. Малко институции и само шепа свръхбогати колекционери биха могли да си позволят такава цена. Съществуват обаче прецеденти, при които музеи обединяват усилията си за закупуване на ценни ръкописи или филантропи даряват покупките си на библиотеки и други организации. Укелес припомни, че Националната библиотека на Израел е успяла да закупи седем от ръкописите на Сасун, когато колекцията му е била продадена на търг през 70-те години на ХХ век, „но този се изплъзна“. „И така, за нас това е възможност да върнем това голямо съкровище у дома“, каза ръководителят на колекциите в Националната библиотека.