П рокуратура и съдебна система в последните десетилетия показаха, че се завъртат на принципа на слънчогледа с идването на всяка нова власт.
Това заяви в интервю за БГНЕС македонският журналист Васко Попетревски, понастоящем главен редактор на "360 степени".
С него говорим за причините за трагедията в Кочани и тези преди нея, пороците на системата в Северна Македония и позицията на правителството спрямо евроинтеграцията.
"Най-често срещаната дума за случващото се (в РС Македония) е "системата". Но какво означава системата? Тя представлява норми, правни и морални, и хората, които би трябвало да ги зачитат. За съжаление през последните три десетилетия беше създадена политическа система, в която само партиите са водещи, на практика - една партокрация. Която и партия да дойде на власт, тя се нахвърля върху баницата, особено кадрово. Виждаме абсурдни ситуации, а този процес започва от най-ниското ниво в държавните институции. От чистачки и портиери до директори, хората биват назначавани въз основа на партийната им книжка. Разбира се, не всички тези хора са лоши и некомпетентни, но рискът много от тях да не са компетентни е огромен", категоричен е Попетревски.
Журналистът отчита, че администрацията е претоварена. Има инспекции, които не разполагат с инспектори. Прокуратура и съдебна система в последните десетилетия са показали, че се завъртат на принципа на слънчогледа с идването на всяка нова власт.
"Очевидно проблемите ни като общество са сериозни. Сега отново се чуват въпроси дали най-после не е дошъл моментът за нулиране (рестарт), да спрем да използваме лични връзки, да не звъним по телефона, когато трябва да свършим някаква работа и да стоим на опашки пред гишетата в институциите, да се стараем за равенство пред закона. Но се съмнявам, че това ще се случи, макар и 59 живота да бяха загубени в тази трагедия", каза още журналистът.
Васко Попетревски обясни, че правителствата, които са идвали на власт на върха на вълните от недоволство, са се превърнали в точно обратното на общественото очакване.
"През изминалите години много от хората, които трябваше да донесат качествени промени в това общество, за съжаление си отидоха и се страхувам, че малко са останали тук с енергията и желанието нещата наистина да се променят, а те трябва да се променят. Виждате какво става. Всички имаме деца. Утре ще отидат в кафене или дискотека. Трябва ли да се страхуваме дали ще се върнат живи и здрави?", попита той.
На въпрос на БГНЕС дали има опити за смазване на протестите още в зародиш, Попетревски отговори: "Ситуацията е специфична. Имаме сравнително ново правителство, което е в десетия месец от своя мандат и спечели много убедително последните избори, а опозицията е много слаба. Имаше явни опити за потушаване на гражданското недоволство. Виждаме, че има опити за протести. Правителството ги квалифицира и етикетира като неграждански, а опозиционни. Да, някои от тези хора вероятно имат връзки с хора от опозицията, но аз лично смятам, че това е едно младежко, гражданско движение. През изминалия период се опитват да ги дискредитират и по някакъв начин да разубедят хората да ходят на протести."
Попетревски изрази убеждението си, че за Северна Македония няма алтернатива на Европейския съюз. Той коментира и отказа на правителството на Християн Мицкоски да осъществи конституционните промени.
"Няма сигнали, че кабинетът ще промени тази своя позиция. Те до определена степен дойдоха на власт с критиките срещу споразумението от юли 2022 г. ("Френското предложение"). Първо твърдяха, че няма с кого да водят диалог в София заради служебните правителства. Дочакаха съставянето на редовно българско правителство, което защитава същите позиции. България държи на договореностите от 2022 г. Говори се за някаква тиха и невидима дипломация, но не знам дали реално съществува и какви биха могли да бъдат резултатите от нея", продължи той.
Попетревски посочи, че страната вече е влязла в предизборна кампания преди местния вот, който ще се проведе тази година. Не очаква промяна в позицията на Скопие поне до тяхното провеждане.
"В момента в македонското общество няма атмосфера за нови тежки компромиси, за какъвто е смятано споразумението от юли 2022 г. Дали това ще се промени с времето? Моята прогноза е "да", но междувременно ще трябва да преминем през нов цикъл, а това няма да се случи утре, може да отнеме години", каза той.
Журналистът заяви, че ако Албания и Черна гора се доближат до финалната права, това ще окаже натиск върху Северна Македония, имайки предвид и албанския фактор в страната.
*Източник: БГНЕС