И зраел одобри шокиращ план за пълен контрол над ивицата Газа, който предвижда дългосрочно военно присъствие и масово изтласкване на цивилното население към южната част на територията, разкриха двама висши израелски служители пред световните медии.

"Лекари без граници": Газа се превърна в масов гроб за палестинците

Министрите гласуваха плана на закрито заседание, малко след като армията мобилизира десетки хиляди резервисти. Според властите целта е унищожаването на Хамас и освобождаване на заложниците, но реалността на терен сочи към тежко хуманитарно бедствие и масов глад.

Газа под обсада

След срива на примирието през март, Израел нанася мощни удари, вече контролирайки около 50% от Газа. Всички хуманитарни доставки бяха спрени, а местните жители, отчаяни от глад и липса на вода, прибягват до грабежи.

Getty Images

Планът включва не само териториален контрол, но и опити за пълно изолиране на Хамас от разпределянето на помощ. Израел настоява, че групировката отклонява хуманитарните ресурси, за да укрепи властта си.

Частни фирми и лицево разпознаване

Документ, достигнал до хуманитарните организации, разкрива, че Израел възнамерява да използва частни охранителни компании и лицево разпознаване за контрол върху разпределението на помощта.

Израелският министър на финансите: Пълна окупация на Газа!

ООН категорично отказва участие в системата, заявявайки, че тя "влиза в противоречие с основните ѝ принципи" и изглежда като "военна стратегия чрез хуманитарна блокада".

Международна тревога

САЩ вече са изразили подкрепа за израелския план, докато Европа и арабският свят реагират с тревога и остри критики. Вътрешно циркулирани документи сочат, че помощните хъбове могат да се превърнат в „де факто лагери за интерниране“.

Кървавата цена

Според палестинските власти, жертвите в Газа вече надхвърлят 52 000 души, мнозинството от които жени и деца. 90% от населението е прогонено от домовете си – често по няколко пъти. Целият регион е опустошен до неузнаваемост.

Исторически контекст

Израел окупира Газа през 1967 г., но се изтегля през 2005-а. Хамас поема контрола две години по-късно. Войната започна след нападението на Хамас през октомври, когато бяха убити 1 200 души и около 250 взети за заложници – 59 от тях остават в плен и до днес.