Г ермания въведе нови гранични правила. Хора ще бъдат връщани от границата отсега нататък. Полицията ще решава за всеки случай поотделно.
Новият германски министър на вътрешните работи Александър Добринт въведе връщане на кандидатите за политическо убежище през границата. От правна и политическа гледна точка тази мярка е оспорвана.
📽️“If you are an undocumented migrant arriving in Germany now, you will be turned away!”
— The Reform Daily (@ReformDaily_) May 9, 2025
Patrick Christys & his panel react to news that Germany’s new Chllr, Friedrich Merz, has scrapped Angela Merkel’s open borders policy amid a crackdown on migrationpic.twitter.com/Bs0uaTgLvJ
Същевременно хората, търсещи политическо убежище в Германия, трябва да бъдат връщани от границата, ако нямат валидни документи за пътуване или ако вече са поискали убежище в друга страна от Европейския съюз.
Добринт заяви, че германската федерална полиция вече има възможност да връща такива лица от границата, но не е задължена да го прави.
Следователно полицията ще решава за всеки случай поотделно.
Решено е, че бременни жени, болни хора, непридружени непълнолетни и други членове на уязвими групи ще бъдат пощадени от тази мярка.
Как Добринт обяснява тези мерки?
Това е основното предизборно обещание на германския канцлер Фридрих Мерц, че от първия ден на власт ще започнат връщания от германските граници.
Political fear caused this.
— WeAreNarrative (@AndyWest_tweets) May 7, 2025
Of rising AfD populism.
NOT fear of the infra-structure, social fabric, law & order, citizen safety of Germany, all cracking under the sheer mass of undocumented illegal immigrants.
But Germany needs a total pause.
So it's good.https://t.co/4VQhAcrNwN
Началникът на кабинета на канцлера Торстен Фрай заяви пред Първа програма на германската телевизия (ARD), че миграцията трябва да бъде намалена до „поносима мярка“. Многобройни градове и общини се оплакват от години, че образованието и здравеопазването са претоварени, че разходите на пазара на жилища под наем са се увеличили драстично.
Министърът на вътрешните работи очевидно се надява, че с тази мярка ще допринесе за решението на мигрантите дори да не се опитват да влязат в Германия по този начин. Същевременно тази мярка би трябвало да мотивира съседните държави - всички те са членки на Европейския съюз - да спрат мигрантите, които са на път за Германия . Торстен Фрай заяви, че тези мерки са станали необходими, защото досега те не са могли да защитят в достатъчна степен външните граници на ЕС.
Какво е правното основание за решенията?
Връщането от границата е правно спорно. Член 18 от германския Закон за убежището гласи: „На чужденец е забранено да влиза в страната, ако идва от безопасна трета страна.“ Тъй като Германия е заобиколена от членове на Европейския съюз, тя граничи с безопасни страни.
Germany Ends Open-Border Asylum Policy
— EMPIntelligenceNet© (@Megavolts001) May 8, 2025
Orders Pushbacks of All Illegal Migrants
3000 added to police bordershttps://t.co/uUtYxNDIpa
Европейските правила обаче предвиждат, че първо трябва да се установи коя държава е компетентна за искането за предоставяне на убежище. Като правило, това е държавата членка на ЕС, в която мигрантът е влязъл първо. Факт е обаче, че много от тях пътуват до Германия и, въз основа на сложна процедура, след това остават в страната.
Алтернативно решение е записано в член 72 от Договора за ЕС, според който е възможно временно отклонение от европейската правна регулация, когато става въпрос за „опазване на обществения ред и вътрешната сигурност“.
Критериите за кандидатстване обаче са високи.
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви в Брюксел: „Никой в германското правителство, дори аз лично, не е обявил извънредно положение.“
Бившият председател на германския Конституционен съд Ханс-Юрген Папиер смята, че връщането от границите е в съответствие със закона. Той каза пред германските медии: 2. Виждам го по следния начин, че е неотменимо суверенно право на държавата да не допуска в страната никое лице, което произнесе думата „убежище“. Според германските закони това е възможно и правилно - както и според европейските закони“.
Политически реакции в Германия
Както се очакваше, някои намират тези мерки за недостатъчни, докато други смятат, че са отишли твърде далеч.
Катарина Дреге, един от председателите на парламентарната група на Зелените, заяви пред всекидневника „Райнише Поуст“, че връщането от границата „очевидно противоречи на европейското право“.
Тя добави: „Хората, които искат убежище на германска територия, имат право това искане да бъде преразгледано.“
Alexander Dobrindt, Germany’s new Conservative interior minister, has ordered a halt to asylum procedures at Germany’s foreign borders effective immediately. https://t.co/7YJRtoAySG
— Brussels Signal (@brusselssignal) May 7, 2025
На Конгреса на левицата, ръководителят на тяхната парламентарна група в Бундестага, Серен Пелман, остро критикува тези мерки: „Който прилага десни политики от страх пред десницата, може само да загуби“. Той добави, че левицата ще се противопостави категорично на подобна политика.
Социалдемократите, коалиционни партньори в правителството, водено от Християндемократите, настояват за по-добро сътрудничество със съседните държави, които не са ентусиазирани от тези мерки.
Отчасти крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) изисква още по-строги мерки. Лидерът на партията Алис Вайдел заяви, че Мерц е обещал обрат в миграционната политика с „ясни мерки срещу нелегалната масова имиграция“ и сега е разочаровал избирателите и е отстъпил пред социалдемократите.
Реакции от чужбина
Съседни страни като Полша и Швейцария изразиха загриженост относно действията на Германия, опасявайки се, че ще трябва да приемат големия брой хора, които Германия сега връща от границите си. Германският канцлер Мерц обаче подчерта в петък в Брюксел: „Това не е изключително германска процедура. Имаме координация с европейските си съседи.“
Очевидно германското правителство разбира въвеждането на тези мерки като стимул за ЕС да действа по подобен начин. Торстен Фрай заяви пред ARD, че германското правителство иска да постигне бързи резултати, за да могат „ако е възможно“ да бъдат въведени европейски мерки в миграционната политика.
Какво следва?
Европейският съюз отдавна има либерална политика спрямо мигрантите, но сега очевидно се движи в обратната посока. Това очевидно се случва и защото във все повече страни членки набират сила партии, които са критични към политиката за предоставяне на убежище.
Европейският съюз вече прие по-строг закон за убежището, но той все още не е приложен. Планираната реформа на европейското законодателство предвижда, че дори на външните граници на Европейския съюз могат да се вземат решения по молбите за убежище на лица, които нямат големи перспективи за престой в държава от Съюза.
Торстен Фрай разкритикува договорената европейска реформа, заявявайки, че тя не само идва твърде късно, но и е недостатъчна. Той добави, че 16 държави са призовали Европейската комисия да преразгледа договорените правила.
Сегашната ситуация в Германия се корени в решения от 2015 г. Бившият канцлер Ангела Меркел и нейният министър на вътрешните работи Томас Демезиер (и двамата от Християндемократическия съюз, ХДС, както и новият канцлер Мерц) решиха в разгара на бежанската вълна от Сирия през 2015 г. да не връщат търсещите убежище от границата. Сега Добринт отмени това решение от 2015 г.
Какъв е балансът до момента?
Веднага след директивата на Добринт, тя започна да се изпълнява в четвъртък и петък. Германският булеварден вестник „Билд“ цитира от първия баланс в неделното си издание.
Според тези твърдения полицията е регистрирала 365 незаконни влизания в страната, а 286 мигранти са били върнати обратно през границата.
Сред тях са 19, които са подали молба за предоставяне на политическо убежище. Основните причини за връщане на хора от границите са липсата на валидна виза, фалшифицирани документи или предварително наложена забрана за влизане. Четирима души бяха оценени като членове на уязвими групи и им беше разрешено да влязат в страната.
Вестникът посочва, че за два дни са арестувани 14 контрабандисти, че са изпълнени 48 заповеди за арест и че девет души от екстремистка или ислямистка среда са били разкрити при опит за влизане в страната.
*Източник: RTS, DW, KURIR