0

Б ебе удиви света, след като се роди два пъти - първия път в шестия месец насила, втория път - в деветия - нормално.

За идването на бял свят на "бебето-чудо", изумило света, разказва майката Лиза.

Чудото

Сигурно се чудите как е възможно това. При извънредни ситуации е възможно. Не както звучи на пръв поглед и не в буквалния смисъл на думата. Когато чуете какво се е случило с Лука и майка му преди да се роди (за втори път), ще разберете колко невероятна, непредсказуема и чудотворна е тяхната история, а и самият живот.

Лиза Кофи от Англия разказа своята невероятна история за раждането на сина ѝ . По невероятна ирония на съдбата бебето Лука буквално се "ражда два пъти" - първия път в шестия месец от бременността, а след това отново, малко преди да навърши пълния 9-месечен срок.

Screenshot/Zena/Instagram/lisaaacoffee

Раждането

Тази 23-годишна британка разбира в началото на бременността си, че синът ѝ Лука има спина бифида, вроден дефект, който води до неправилно развитие на гръбначния стълб и гръбначния мозък.

Затова лекарите решават да извършат сложна операция: в 27-ата седмица от бременността – или в шестия месец – те отстраняват Лука от матката, за да поправят част от аномалията. След това го връщат в матката и бременността продължава до 38-ата седмица, когато Лука се ражда отново – този път в почти пълен термин.

Лука

Лука, който вече е на една година, претърпя новаторска медицинска процедура за намаляване на щетите, причинени от спина бифида.

Screenshot/Zena/Instagram/lisaaacoffee

Въпреки това, въпреки че лекарите оперираха част от дефекта в гръбначния му стълб, те предупредиха семейството, че е малко вероятно Лука някога да може да ходи.

След раждането той трябваше да претърпи множество операции за възстановяване на увреждането на мозъка и гръбначния стълб и след осем дни, прекарани в интензивното отделение за новородени, Лиза най-накрая успява да го върне у дома.

Screenshot/Zena/Instagram/lisaaacoffee

Сега Лука има белег на гърба си и състояние, известно като малформация на Киари - когато част от мозъка (малкия мозък) навлиза в гръбначния канал.

Въпреки че прогнозата била несигурна, Лука вече показва напредък чрез редовна физиотерапия, което дава надежда на родителите му, че мобилността му може да се подобри.

"Малкият му мозък все още се развива. Има течност в мозъка, но състоянието му е стабилно, така че няма нужда от дренаж. Следващият му ЯМР ще е на 2 години", обяснява майката.

Лиза обаче е много горда със сина си и неговия напредък.

„Той наистина е невероятно момче и не можем да бъдем по-благодарни за всичко, което постигна. Изключително съм благодарна, че операцията му даде шанса може би да проходи един ден“, казва изстрадалата майка.

Screenshot/Zena/Instagram/lisaaacoffee

Що е то "Спина бифида"

Този дефект възниква, когато гръбначният стълб и гръбначният мозък не се развият правилно по време на развитието на плода.

По време на бременност мозъкът, гръбначният стълб и техните защитни тъкани се развиват от невралната тръба, структура, която обикновено се затваря до 28-та седмица от бременността.

Въпреки това, при бебета със спина бифида, тази тръба не се затваря правилно, причинявайки отвори в гръбначния стълб.

Видове дефекти на спина бифида:

- Spina bifida occulta – Най-леката форма. Много хора дори не знаят, че го имат, защото гръбначният им мозък остава на мястото си, без никакви сериозни симптоми.
- Менингоцеле – умерено тежка форма, при която защитните мембрани около гръбначния мозък се изтласкват през отвор в гръбначния стълб, но без сериозно увреждане на нервите.
- Миеломенингоцеле – най-тежката форма, известна още като отворена спина бифида, при която гръбначният мозък и нервите са разположени извън тялото на бебето. Тази форма може да причини сериозни проблеми с ходенето, контрола на пикочния мехур и инфекции като менингит.

Спасението

Един от начините за намаляване на риска от спина бифида е приемането на фолиева киселина по време на бременност, тъй като тя помага за правилното затваряне на невралната тръба и развитието на гръбначния мозък.

Революционни операции на матката

Обикновено спина бифида се лекува след раждането, но в редки случаи, като този на Лука, лекарите могат да извършат операция, докато бебето е още в утробата.

Говорейки за тази революционна процедура, д-р Хана Пател, лекар в Британската национална здравна система (NHS), обяснява колко редки са подобни операции.

Само 1 на 1000 бременности изисква този вид интервенция.

Феталните операции обикновено се извършват, когато има сериозен вроден дефект, който може да застраши живота на детето.

В случай на спина бифида подобни операции могат значително да подобрят качеството на живот на детето.

„Много хора със спина бифида могат да доживеят до зряла възраст с подходящи грижи и лечение“, допълва д-р Пател.

*Източник: Zena