У чени от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) наблюдават две големи коронални дупки на Слънцето, които биха могли да повлияят на космическото време на Земята в началото на февруари. Според прогнозите са възможни слаби геомагнитни бури от ниво G1.
Короналните дупки са региони на повърхността на Слънцето, където плазмата е с по-малка плътност, което ги прави видими като тъмни петна в сателитни изображения. В момента учените проследяват две такива дупки: една голяма в северното полукълбо на Слънцето и друга, по-тясна в южното полукълбо.
Шон Дал, координатор на услугите в Центъра за прогнозиране на космическото време на NOAA , каза, че ефектите може да започнат в началото на февруари. Въпреки това, според моделите, северната коронална дупка е по-вероятно да окаже влияние.
По-рано беше съобщено, че учените прекараха три години в запис на слънчеви изригвания с помощта на сондата Solar Orbiter и създадоха първия аудиозапис на звуците на магнитна буря. Колкото по-мощна е светкавицата, толкова по-остър е звукът. Най-силните звуци са в края, когато Слънцето е достигнало пика си на активност в своя 11-годишен цикъл.