1

В ъоръжени маскирани мъже нападнаха и раниха руска журналистка и адвокат в Чечения, след като ги принудили да спрат с автомобила, с който са се движили, предаде Ройтерс. Двамата са със сериозни травми.

Елена Милашина, която работи за в. "Новая газета", пътувала от местното летище към чеченската столица Грозни заедно с Александър Немов. 

Те възнамерявали да присъстват на изслушване по дело срещу жена, която според тях е била несправедливо обвинена по политически причини. Двамата са настанени в болница в съседен регион, като се очаква да бъдат изпратени в Москва за по-нататъшно лечение. 

"Това беше класическо отвличане. Притиснаха нашия шофьор, изхвърлиха го от колата, натиснаха главите ни надолу, вързаха ръцете ми, накараха ме да коленича и насочиха огнестрелно оръжие към главата ми", разказала Милашина пред Мансур Солтаев, омбудсмана на Чечения, който я е посетил в болницата в Грозни, преди да бъде преместена в друго лечебно заведение.

Забранената в Русия правозащитна организация "Мемориал" заяви, че Милашина и Немов са били "ритани жестоко, включително и в лицата и заплашвани с убийство, до главите им са били допрени огнестрелни оръжия, а оборудването им - изпочупено". По време на побоя нападателите са казали: "Предупредени сте. Махайте се оттук и не пишете нищо". 

В. "Новая газета", чийто лиценз в Русия беше отнет миналата година, публикува снимка на Милашина от болничното легло. Лицето ѝ е покрито с боядисващото лекарство "зельонка" (у нас известно като гранофурин), с което е била залята от нападателите с цел да бъде "жигосана", главата ѝ е обръсната, а двете и ръце са превързани. 

Когато през 2006 г. журналистката на "Новая газета" Анна Политковская беше убита пред дома си, щафетата пое Наталия Естемирова . Когато Естемирова също беше убита три години по-късно, тази щафета премина към Елена Милашина. 

Милашина не за първи път е под на прицела на чеченските власти, тя вече беше бита през 2020 г. от около десет души във фоайето на хотел заедно с адвокат, който я придружаваше. През февруари 2022 г. тя временно напусна Русия, след като Рамазан Кадиров я нарече "терористка".

Пресцентърът на Кремъл зави, че президентът Владимир Путин е бил информиран за "много сериозната атака", която трябва да бъде разследвана и да последват "енергични мерки". 

За момента няма коментар от страна на чеченския лидер Рамзан Кадиров, който е близък съюзник на Путин. 

Солтаев определи нападението като "провокация" срещу чеченските власти.