0

К итайските власти в Тибет откриха проблеми, включително пукнатини, в пет от 14 язовира на водноелектрически централи под връх Еверест, които са инспектирали след земетресението с магнитуд 6,8 по Рихтер, разлюляло региона миналата седмица, предаде Ройтерс, цитирайки спешните служби.

СТРАШНА ТРАГЕДИЯ: Жестоко земетресение в Тибет уби над 120 души! (ВИДЕО)

От петте засегнати язовира, три в последствие са били източени, каза на пресконференция представител на службата за управление на извънредни ситуации в Тибет.

В окръг Тингри, където бе епицентърът на земетресението, стената на един язовир е започнала да се накланя, което е наложило да бъдат евакуирани около 1500 души от шест села, добави той.

БТА

В друг язовир са били монтирани устройства за следене, докато той се източва.

Земетресението, в следствие на което загинаха най-малко 126 души и стотици бяха ранени, напомни за рисковете от мащабния строеж на хидроелектрически съоръжения от страна на Китай и Индия в един от най-отдалечените и застрашени от земетресения региони на света, коментира Ройтерс.

Земетресения са нанасяли щети на язовири и преди, особено с предизвикани от тях свлачища и падащи скали. Силно земетресение в Непал през 2015 г. наложи да бъдат спрени почти една пета от хидроелектрическите мощности в страната в продължение на повече от година.

Земетресението в Тибет на 7 януари бе петото най-смъртоносно в историята на Китай след труса в Съчуан през 2008 г., който разруши повече от 3600 домове и нанесе щети на религиозни обекти.

Югозападните части на Китай, Непал и Северна Индия често са разлюлявани от земетресения, причинени от сблъсъка на Индийската с Евразийската тектонична плоча. Окръг Тингри, който се намира върху зоната, в която Индийската плоча се подпъхва под Тибет, е особено уязвим.

*Източник: БТА