0

М асивен вулкан в Аляска, ударен от рояк земетресения, тъй като учените предупреждават, че има 50-50 шанс да изригне

Учени предупредиха, че огромен вулкан в Аляска има 50-50 шанса да изригне в близко бъдеще.

Високата близо 3400 метра планина Спър  се намира на около 124 км от Анкоридж - най-големия град в щата, който е дом на близо 300 000 души. 

През последните 10 месеца той преживя необичайно голям брой малки земетресения.

От началото на сеизмичната активност през април 2024 г. честотата на земетресенията се е увеличила от средно 30 на седмица до средно 125 на седмица, като се увеличава в началото на октомври 2024. 

Експерти от Обсерваторията на вулканите в Аляска (AVO) смятат, че тази сеизмична активност се движи от нова магма, която ври под вулкана, което може да е знак, че той се готви да изригне.

Ако Mount Spurr наистина изригне, това може да доведе до експлозивни струи пепел, разрушителни кални свлачища, наречени "лахари", и лавини от горещ газ, пепел и скали, наречени "пирокластични потоци", които ще се втурнат надолу по склона на вулкана с над 320 км /ч.

За щастие, няма общности в потенциалния път на пирокластичните потоци или лахари от планината Спър. 

Количеството пепел обаче, което ще се изхвърли от този вулкан, може да представлява заплаха за човешкото здраве, причинявайки затруднения в дишането и отделяйки токсини, свързани с рака .

Последният път, когато Mount Spurr изригва, е през 1992 г., когато се събужда от 39 години пасивно поведение и  след 10 месеца на повишена сеизмична активност, както е в момента.

Това изригване произлезе от страничния отвор на кратерния връх на вулкана - отвор, разположен отстрани на вулкана - и произведе колона от пепел, която се издига на 20 000 метра над морското равнище. 

В Анкоридж жителите се залостваха вкъщи и носеха маски, като защита от отровната пепел.

И тъй като частиците вулканична пепел са достатъчно ъгловати и остри, за да повредят реактивните двигатели на самолетите, Анкоридж и други близки летища бяха принудени да затворят, докато небето се изясни. 

„Днес има още повече полети, които кацат и излитат от летището в Анкоридж, така че ако нещо подобно се случи, това би било много разрушително, казва Мат Хейни, учен, отговорен за AVO в Геоложкия институт на САЩ, пред LiveScience .

„Голям облак от пепел може също да повлияе на полетите, които пресичат Аляска на път между Северна Америка и Азия“, добавя той. 

Хейни и колегите му от AVO следят отблизо наскоро повишената сеизмична активност на Mount Spurr. 

Той казва пред LiveScience, че земетресенията показват 50-50 вероятност този тип изригване да се случи отново.

„В продължение на много месеци имаше по-висок от нормалния брой земетресения“, каза той. 

„Но през изминалия месец това само по себе си се увеличи, а също и местоположението на земетресенията се промени.“ 

Сеизмичната активност преди това е била разположена близо до върха на вулкана, но оттогава се е преместила на около две мили надолу към страничния отвор на връх Кратер - още едно доказателство, което предполага, че събитие, подобно на изригването от 1992 г., може да бъде неизбежно. 

Но също така е възможно земетресенията да отшумят без никаква вулканична дейност.

Това се е случвало и преди. През 2004 и 2005 г., например, Mount Spurr претърпя повишена сеизмична активност, но се успокои до 2006 г., без изобщо да се случи изригване. 

Друго възможно (но най-малко вероятно) обяснение за повишената сеизмична активност може да бъде, че планината Спър се готви да отприщи изригване от отвора на върха си.

Подобно събитие вероятно би било експлозивно и може да доведе до потоци лава, лахари и други хидроложки опасности, според AVO. 

Въпреки че това е теоретично възможно, планината Спър не е изригвала от кратера си на върха от началото на воденето на исторически записи. 

Нещо повече, фактът, че сеизмичната активност е мигрирала от върха към страничния отвор на връх Кратер, е убедително доказателство, че изригването на флангов отвор е много по-вероятно. 

Така се оформят два най-вероятни сценария - че Mount Spurr не успее да изригне или че изригне от страничния отвор на Crater Peak. Експертите на AVO казват, че и двете възможности са еднакво вероятни. 

Следователно Хейни и колегите му ще следят отблизо планината Спър за всякакви промени в сеизмичната активност, които биха могли да сигнализират за предстоящо изригване.  

„Очакваме да видим допълнителни промени в данните от мониторинга преди изригване, ако такова се случи, докато магмата се приближава към повърхността“, пишат експертите на AVO в изявление .

„Това ще включва по-нататъшно увеличаване на броя на земетресенията, поява на продължителен сеизмичен трус, повишени газови емисии, промени в повърхностната деформация и топене на сняг и лед.

„През 1992 г. такива промени настъпиха около три седмици преди първото изригване.“

*Източник: MailOnline,LiveScience