И сторията за Есмералда, Клод Фроло и Квазимодо, разказана от солистите, хора, балета и оркестъра на Държавна опера – Варна, ще оживее на сцената в зала 1 на НДК на 26 май. Зрителите ще видят импозантната Парижка катедрала без пораженията от последния опустошителен пожар, в цялото й величие, възкресена със средствата на 3D мапинга в „Парижката света Богородица“.
За първи път „Парижката Света Богородица“ е представен през 1998 г. в Париж и е вписан в Книгата на рекордите на Гинес като мюзикъла с най-много продажби в първата година след премиерата си за всички времена. Автор на изключителната музика на „Парижката Света Богородица“ (Not’r Dame de Paris) е Рикардо Кочанте, вдъхновен от великата едноименна творба на Виктор Юго.
Романът е сред най-известните произведения на Виктор Юго, една от най-четените книги във Франция, преведена на десетки езици. Това забележително историческо произведение, чието действие се развива през 1482 година в Париж, под двете кули на великата катедрала Нотр Дам, разказва история за любовта, съдбата, архитектурата и политиката и убедително пресъздава средновековния свят в зората на модерната епоха.
В образа на Есмералда ще се превъплъти Лилия Илиева, Клод Фроло ще е Драгомир Шопов, Квазимодо – Велин Михайлов, Феб дьо Шатопер – Борислав Веженов, Фльор дьо Лис дьо Гондельор - Мария Павлова, Пиер Гренгоар - Момчил Караиванов, а Клопен Труйфлу – Николай Колев. Режисьор на спектакъла е Петко Бонев, сценограф и костюмограф Ася Стоименова.
В 3D мапинга на Elektrick.Me величествената катедрала може да се види в ненакърнената си цялост. Оркестрацията е на Данко Йорданов, а маестро Страцимир Павлов е диригент на този амбициозен спектакъл. Текстът е на Люк Пламондон, а преводът на Лилия Бонева, хореограф на спектакъла е Станислава Томова.
Режисьорът Петко Бонев споделя: “Поставяме "Парижката Света Богородица" като театрализиран концерт с костюми - това е един много популярен в Англия жанр, но нов за българската сцена. В цялата си последователност е представена драматургията, има въздействащи сценография, костюми и хореография. На 26 май емблематичните произведения Le Temps des cathedrals (Времената на катедралите), Bohеmienne (Циганка), Belle (Красива), La Cour des miracles (Дворът на чудесата) ще се изпълняват на оригиналния език. Субтитри на български ще приобщят публиката към всеки детайл от историята, която продължава да вълнува.
Екатерина Томова