Ш ефът на Софийската опера акад. Пламен Карталов е предоставил вратата, през която да влезе голямата поетеса Ваня Петкова на представянето на тайния й роман „Бог е Любов“.
„Това беше много важен акцент в спектакъла. Обадих му се, че ми трябва врата, и той каза – има тука една червена. Викам – идеално, точно тя ми трябва, тъй като ще съм с червена рокля. Направи това безвъзмездно, изпрати и най-голямата кошница за премиерата“, разказа пред „Телеграф“ дъщерята Оля Ал-Ахмед.
Тя обясни и защо ръкописът е бил скрит цели 50 г.: „За такива неща тогава се влизаше в лагера в Белене. Когато го намерих преди 15 г., го прочетох и разбрах защо майка ми го е крила. Аз също тогава се притесних и го прибрах, но днес вече е факт, благодарение на „Книгомания“ и днес се превърна в бестселър“, сподели още наследницата.
Препълненият литературен клуб Перото в НДК
Очи
Семейството на Ваня Петкова събра нейните приятели и почитатели в столичния клуб „Перото“ в НДК. Премиерата на романа „Бог е Любов“ завладя публиката с нетрадиционното си представяне във вид на театрален спектакъл. Артистичната вечер се допълни с документален филм за авторката и участието на редица популярни личности, сред които музикантът Етиен Леви и композиторът Хайгашод Агасян, който дори изпя на рояла прословутата песен „Арменски очи“ по текст на Ваня Петкова. Сред гостите бяха още първата победителка от „Златният Орфей“ Мими Николова, Деян Неделчев и Марина Дженеро, Диана Дафова и други. Осветлението изгасна и на екрана изгря самата Ваня Петкова, която още преди години обяви за невероятния си роман, който ще стане бестселър.
Дъщерята Оля с Етиен Леви и Сашо от Стил
Трейлърът с нейния глас смрази публиката и от този момент тишината беше властелин на залата. Сред присъстващите беше и известният музикант от група „Стил“ Александър Александров. Точно с неговия баща - Анатолий Александрович Чирков, започва първото изречение на книгата. „Най-близкият приятел на майка ми дълги години, истински приятел, равен на роднина, какъвто е представен в романа. Той е с истинското си име в романа и присъства почти в целия сюжет! В истинския живот дядя Толя беше поет, навремето най-известният и тачен преводач от руски на български, превел най-известните поети на Русия“, разказа Оля.
Хайгашод Агасян изпълнява Арменски очи.
Грешница
Самата тя покори зрителите със своя артистизъм, прочитайки в движение, вървейки към подиума, известното и забранено някога стихотворение на Ваня Петкова - „Грешница“. Тя също е героиня в биографичния роман и се нарича Алисия. Кръстена е на любимата й кукла Алисия, купена в Куба. „Майка ми цял живот ме инструктира да лъжа, че баща ми е от Куба, което по соца беше престижно, но се считаше за престъпление, ако баща ни е от Африка“, споделя Оля. Повечето герои в романа са кодирани от съображение за сигурност. Авторката не успява да разкаже целия план, който е публикуван в книгата, но наследницата ще продължи романа по плана, оставен от майка й. Във втората част ще се разбере за опита за убийство, който Ванга предотвратява, но службите ги заплашват да мълчат, както и кой е епископът, за когото авторката не успява да ни разкаже.
Представянето на романа в Езерово
Връща се там, където е намерен
Романът "Бог е Любов. Житие на една свята грешница" на Ваня Петкова се завърна там, където тайният ръкопис беше открит. В къщата музей „Ваня Петкова“ в родопското село Езерово се проведе камерно представяне на тайния и скриван цял един живот роман на голямата поетеса. Автобиографичната изповед на Ваня Петкова прозвуча в дома й, където тя прекара последните си години. Колко ли тайни се крият в стените и ъглите на този дом, в старите куфари под леглата и вековните сандъци...? Можем само да гадаем... Но най-голямата тайна вече е разкрита за читателите и това е романът "Бог е Любов. Житие на една свята грешница".
"Заедно разгърнахме страниците на нейния живот в нейния дом! Гостите се докоснаха до тайните на Ваня Петкова, видяха къде е намерен ръкописът – на дъното на сандъка на дядо й Иван белогвардееца, потопиха се в семейната история на авторката, където снимките от предговора оживяха по стените на дома ѝ", сподели дъщерята.
Поради големия интерес в четвъртък от 16 ч. ще има втора премиера в къщата й в Езерово, а на 15 януари със спектакъла „Бог е Любов“ ще се открият Яворовите дни в Чирпан. На 23 януари ще гостува в къща музей „Пеньо Пенев“ в Димитровград, а на 2 май ще открият културните дни в Първомай.
Две актриси я играят
Младите актриси Мария-Радена Божкова и Михаела Павлова се превъплътиха в ролите на двете главни героини в романа: психиатърката Олга Житска и певицата Нина Котленко, чрез които авторката е описала всъщност себе си. Режисьор на спектакъла е нейният внук Джоузеф Ал-Ахмад. Актрисите така майсторски навлязоха в личността на авторката, че успяха да разплачат някои от присъстващите в залата. След представянето на книгата по този уникален необичаен начин за нея говори журналистът Исак Гозес, първи читател на книгата и автор на послеслова към нея.
„Книга като тази, която сега държите в ръцете си, не се пише нито в кабинети, нито на бюро, нито за един ден. Тя се пише цял живот, върху разранено коляно, което боли, и с ръце, които някога са били нежни, но вече са втвърдени от мазоли. В нея, въпреки че думата любов е в заглавието, любовта като че ли е най-малко. Тя избива като нежно красиво цвете, но за малко. После то е утъпкано от тежките ботуши на завистта, изневярата, похотта, от всичко, което го докосне“.
Лео Богдановски