Е дна котка в Афганистан има повече свобода, отколкото една жена, заяви холивудската актриса Мерил Стрийп в ООН, за да накара световните лидери да се съсредоточат върху тежкото положение на афганистанските жени и момичета.
„Начинът, по който това общество беше преобърнато, е поучителна история за останалата част от света“, заяви Стрийп на събитие в рамките на Общото събрание на ООН.
Meryl Streep at the United Nations: A female cat has more freedoms than a woman in Afghanistan,
— Natiq Malikzada (@natiqmalikzada) September 23, 2024
"A cat may go sit on her front stoop and feel the sun on her face," Streep said. "She may chase a squirrel into the park. A squirrel has more rights than a girl in Afghanistan." pic.twitter.com/poNKpuGAwo
Талибаните завзеха властта през август 2021 г., когато водените от САЩ сили се изтеглиха след 20-годишна война. ООН се стреми към единен глобален подход за справяне с талибаните, които потъпкват правата на жените.
Талибаните забраниха на повечето момичета да посещават гимназии, а на жените - университети. Групировката затвори салоните за красота и ограничи пътуванията на жени без мъжки настойник.
„Днес в Кабул една котка има повече свободи, отколкото една жена. Една котка може да седне на стълбичката пред дома си и да усети слънцето върху лицето си. Тя може да гони катерица в парка. Днес в Афганистан катерицата има повече права от едно момиче, защото обществените паркове са затворени за жени и момичета“, каза Стрийп.
„Птица може да пее в Кабул, но момиче не може и жена не може да пее на обществени места. Това е необичайно, ужасяващо е“, каза тя.
“In Kabul, even a cat has more freedoms than a woman.
— United Nations (@UN) September 23, 2024
A squirrel has more rights than a girl in Afghanistan today.”
At UNHQ, Meryl Streep joined @antonioguterres and global leaders to call on the international community to stand up for women & girls in Afghanistan. pic.twitter.com/5PPttqmf1F
Талибаните казват, че зачитат правата в съответствие с тяхното тълкуване на ислямското право. Миналия месец групировката официално кодифицира дълъг набор от правила, регулиращи морала, които се основават на указ на върховния духовен лидер на талибаните от 2022 г. и ще бъдат прилагани от министерството на морала.
„Без образовани жени, без работещи жени, включително на ръководни длъжности, и без признаване на правата и свободите на половината от населението на страната, Афганистан никога няма да заеме полагащото му се място на световната сцена“, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш по време на събитието.