0

Н ищо ново под слънцето - това е всеизвестна максима, която се използва в случаи,при които нещо вече е познато и не може да претендира за новаторство.

Истински ужас изживява обаче обичаната от хиляди Адел, когато вижда на какво са я направили, а мрежата направо се взриви от гаврата, продължаваща с години.

Наскоро в социалните мрежи се появи отново нейна снимка, която бързо обиколи света. Тя остави потребителите на социалните медии озадачени и разгневени от феномена, наречен "ефект на Тачър" , приложен върху тяхната любимка.

Зашеметяваща оптична илюзия представлява разпространен фотос на певицата, която прави почти невъзможно да се видят усуканите черти на обърнатата снимка - докато тя не се обърне с дясната страна нагоре, разкривайки смущаващата истина.

Наречена на покойния британски министър-председател Маргарет Тачър, илюзията е описана за първи път през 1980 г. от професор Питър Томпсън от университета в Йорк. 

Първоначално се смяташе, че ефектът работи само върху лицето на Тачър, но с течение на времето изследователите откриха, че той работи върху почти всяка снимка. И сега лицето на Адел се превърна в най-новия вирусен пример за тази оптична илюзия.

Screenshot/Х

Въпросната снимка на Адел показва лицето й с главата надолу, но нещо не е наред - трудно е да се каже обаче какво. Очите и устата й са обърнати надясно, което изглежда сравнително нормално, когато изображението е обърнато. Въпреки това, когато снимката се обърне изправена, зловещото изкривяване става очевидно.

Това не е първият път, когато ефектът Тачър става вирусен. Клиничният психолог д-р Джули Смит шокира последователите си в TikTok, като демонстрира илюзията с известни лица като Барак Обама и Кание Уест.  Не бе пощаден и принц Уилям , както и куп други звезди.

Нейното видео, което приканва зрителите да завъртят телефоните си, за да разкрият странните промени, събра милиони гледания и над 68 000 коментара, като феновете нарекоха феномена едновременно завладяващ и странен.

Screenshot/X

В случая на Адел, чиято обърната снимка през последните няколко години умножи многократно разпростарнието си, вече изнерви и нея, и феновете ѝ Публикациите в X избухнаха с коментари като: „Това разби мозъка ми " и "Адел, е, това е по-лошо от кошмар“, пише Glossy . 

Ефектът Тачър работи, защото мозъкът има специализирани когнитивни процеси за разпознаване на изправени лица. 

Тези процеси приоритизират пространствените връзки между характеристиките пред детайлите на отделните характеристики. 

Когато лицето е обърнато, тези когнитивни модули не функционират толкова ефективно , което затруднява откриването на аномалии като обърнати очи или завъртяна уста.

Въпреки че ефектът е просто забавление и игри в социалните медии, той също е критичен инструмент в психологическите и неврологични изследвания. 

Изследователите го използват, за да разберат възприемането на лицето, когнитивното развитие и как мозъкът обработва визуална информация.

Но докато за едни е забавление, за други си е чиста гавра, а на потърпевшите от "шегата" направо им призлява.

*Източник: Kurir