С илно рок присъствие ще има на тазгодишната „Аполония“.
39-ото издание на Празниците на изкуствата ще стартира на 28 август и ще продължи до 5 септември, а Созопол този път ще посрещне едни от ветераните на българската рок сцена – групите от „Сигнал“, Б.Т.Р. и „Фондацията“.
Музика
Първи на сцената в амфитеатъра на стария град излизат „Сигнал“. Концертът им ще се състои на 31 август, като музикантите са избрали в репертоара им да влязат хитове като „Да те жадувам“, „Липсваш ми“ и „Може би“. С изявата бандата ще отбележи 45 години от създаването си. Друга голяма годишнина ще отбележат и колегите им от Б.Т.Р. Те излизат на сцената на 4 септември в чест на тяхната 30-годишнина. На 5 септември 10 години от създаването си честват и „Фондацията“, които обещават да изпълнят композиции като „Две следи“, „Клетва“ и „20 век“. Сред останалите музикални покани на „Аполония“ са срещите с Михаела Маринова, Мария Илиева, джаз триото на Васил Спасов, джаз бенда на Вили Стоянов, българския танго оркестър Orquesta Tipica Libertango и фолклорния танцов театър „Найден Киров“. Реверанс към класиката е отправен от Пламена Мангова, Александър Сомов, Албена Данаилова, Румен Цветков, Людмил Ангелов и други.
Нобел
Освен музика, сред литературните акценти на тазгодишното издание ще е срещата с Георги Господинов, който ще представи „Времеубежище“, за който получи „Букър“, както и тази с Нобеловия лауреат за литература Светлана Алексиевич. Лятното кино включва прожекции на филмите „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов, „Добрият шофьор“ на Тонислав Христов и „Анна“ на Боримир Илков. Майсторски класове за млади творци и изпълнители ще имат тази година писателят Георги Господинов и цигуларят Минчо Минчев.
Театър
В театралната програма влизат постановки на Народен театър „Иван Вазов“ и Сатиричен театър „Алеко Константинов“, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, Драматичен театър – Пловдив, и други. Владимир Пенев и студенти от класа на проф. Пенко Господинов от НАТФИЗ влизат в спектакъла на Явор Гърдев „Великденско вино“. На Великден сутринта църквата „Успение Богородично“ в Ловеч е празна и литургията не може да се състои. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Верен или неверен, слухът, че именно поп Кръстьо Никифоров е предателят на Левски, е накарал всички жители на града да отидат в другата църква… Поп Кръстьо е сам със своя ням клисар. Изправен пред факта на общественото отхвърляне, но и пред друг – голямата вероятност да бъде убит, той трябва да действа. Трябва да узнае и разясни – за себе си и за целия отсъстващ свят – как и защо е извършено предателството.
На този въпрос се опитва да отговори и представлението. На 31 август в читалище „Отец Паисий“ Кристина Янева, Владимир Карамазов, Елена Хрант, Каталин Старейшинска влизат в „Чест“. Пиесата е създадена през 1995, когато Джоана Мъри-Смит учи по програмата за писане в Колумбийския университет, Ню Йорк. Първото публично четене на „Чест“ е с участието на Мерил Стрийп, Сам Уотърсън и Кира Седжуик. Премиерата на Бродуей е през 1998 и оттогава пиесата е поставена в повече от 30 страни по цял свят.
След 32 години брак Джордж внезапно обявява на Онър, че я напуска. Разбира се, той я напуска заради по-млада жена, история, която е разказвана отново и отново. Криза на средната възраст, по-възрастен мъж напуска жена си за млада, секси, двайсет и нещо и така нататък… Пиесата деликатно, с хумор и изящество изследва изпитанията, през които преминава човек, за да открие дълбокото значение на думата обич.
Великденско вино на Народния театър ще гостува.,
Владо Карамазов в Чест
БГ филм ни връща в дните на Ковид
Една провинциална болница
На 31 август в лятното кино ще бъде прожектиран документалният филм на Иван Чертов, Илиян Метев и Златина Тенева „Една провинциална болница“.
Участват: д-р Евгени Попов, Евелина Арсова, Мая Филипова, Даниел Кадифкин, Емил Стоянов–Чемата. Документалният филм връща зрителите към пандемията от COVID-19. Продукцията е дело на трима режисьори. Заедно ги събира идеята да се направи нещо бързо и смислено, което би могло да повлияе на хората. Правят проучвания за пореден медицински филм, но междувременно ситуацията с коронавируса в България се влошава.
Много хора вярват, че има вирус, но и много се съмняват. Това провокира тримата режисьори да направят филм, в който да покажат какво се случва в една болница по време на пандемията. Пробват в различни лечебни заведения и накрая се спират на болницата в Кюстендил. Първоначалната идея е да направят нещо по-импулсивно, но с течение на времето осъзнават, че има смисъл да отделят повече време. Работата върху филма продължава една година. Стоенето в болницата за Златина и Илиян прелива в доброволчество. „Това е естеството на такъв тип материя като документалното кино – то е нещо, което се трансформира пред теб и е живо, случва се, а на самия теб ти става по-интересно, когато се захванеш повече и повече“, казва Иван Чертов.
Изложби на родни фотографи и художници
Тазгодишното издание на Празници на изкуствата Аполония ще зарадва любителите на изкуството с вдъхновяващите изложби „Завръщането на Лоте Михайлова. Срамежливата интимност“ с изумителни фотографии, представяне на творби от дипломирани студенти на Националната художествена академия и изложението на селектирани плакати „Жените и международно триенале на сценичния плакат“.
Всяка една от тях може да бъде разгледана в Художествената галерия в Созопол през целия период на Аполония. На 28 август от 18:00 часа ще бъде открита изложбата „Завръщането на Лоте Михайлова. Срамежливата интимност“. Почитателите на фотографията ще могат да разгледат снимките на Лоте Михайлова, които показват женската чувствителност и представят обикновеното по необикновен начин, до 5 септември. Селектирана, специално за Аполония, изложбата „Жените и международно триенале на сценичния плакат“ ще отбележи постиженията на 22 съвременни български и световни творци на плакати от последните три десетилетия. Триеналето се е утвърдило като едно от най-успешните международни изложения в сферата на графичния дизайн с фокус върху сценичния плакат. Изложба на дипломираните от Национална художествена академия ще даде изява на творбите на млади таланти също на 28 август от 18:00 часа.
Екатерина Томова