0

М ладежкият театър в София излезе на протест. Причината - преписка в регионалното министерство от Комисията за енергийно и водно регулиране. Твърди се, че регулаторът иска да ползва под наем имот, който е част от сградата. Актьорите досега не са го използвали, но желаят да провеждат там куклени представления.

Позицията на Комисията за енергийно и водно регулиране е, че в началото на февруари Младежкият театър е публикувал публична обява, че организира търг за отдаване под наем на два етажа. Преди това офисите са били използвани от банка.

„Собствеността на сградата е на Младежкия театър, за който той има акт за държавна собственост. Става въпрос за 435 квадратни метра, разположени на два етажа”, обясни пред NOVA Михаил Байков, директор на Младежки театър „Николай Бинев”.

Още сутринта на място се появи представител на МРРБ – Богиня Маноилова. Тя обясни, че регионалното министерство очаква финалната позиция на Министерство на културата, за да приключи казуса с помещението.

Към обяд пред сградата се събраха редица актьори, включително от други театри, както и зрители, за да изразят подкрепата си. Сред тях бяха Искра Донева, Христо Мутафчиев, Герасим Георгиев-Геро, Малин Кръстев и други.

"Към момента Комисията за енергийно и водно регулиране изпитва спешна и неотложна нужда от допълнителни работни помещения, за да могат експертите да изпълняват ефективно дейността си по регулация на енергийния пазар. Това е особено важно за обществото в настоящата сложна ситуация на енергийна криза, и за решенията, които Комисията трябва да взима. По-конкретно, към КЕВР има изискване да обособи специализирано звено за контрол на пазара за търговия на едро с енергия, което да има решаваща роля за предотвратяване на злоупотреби и манипулации на енергийния пазар.

На 11 февруари 2022 г. Младежкият театър публикува на сайта си публична обява, че организира търг за отдаване под наем на два етажа офисни помещения със застроена площ 365 м2, като тръжната документация е утвърдени със заповед А-04/11.02.2022 г. на директора на Младежкия театър „Николай Бинев“ с начална цена 10 700 лв. без ДДС на месец. От проведените срещи между ръководствата на двете институции се разбра, че тези офиси дълги години са били отдавани под наем за офиси на банки. Поради пандемията и преместването на последния наемател – банка Алианц, те стоят вакантни през последната една година, но дори към днешна дата бюрата на банковите служители все още са в помещенията.

Ръководството на КЕВР заяви своето желание да наеме тези офиси при същите условия, както и последният наемател. Поради факта, че и Младежкият театър, и Комисията за енергийно и водно регулиране са държавни институции, законът предвижда специфична процедура с участието на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Следвайки законоустановената процедура, Комисията за енергийно и водно регулиране изпрати молба до компетентните институции за предоставяне ползването на офисните помещения, към момента стопанисвани от Младежки театър "Николай Бинев". Те са част от сградата, в която КЕВР се помещава, и тъй като до този момент офисите никога не са били използвани за театрални нужди, а винаги са били отдавани под наем на частни ползватели, КЕВР би искала да ги ползва при същите условия.

Разбираме напълно ситуацията и сме готови да се включим в обсъждането на решения, които биха били приемливи за всички страни. Оценяваме важността културната общност да има достатъчно пространство, за да изпълнява своята важна мисия. При все това оставаме на позицията, че ако се позволи на КЕВР да ползва тези офиси, това ще допринесе за същественото подобряване на ефективността на работата на комисията в полза на цялото общество", гласи официалната позиция на КЕВР.