0

Ч есновата муха (Suillia lurida Meig) у нас се среща навсякъде, където се отглежда зимен чесън. Напада зимния чесън и лука, засаден от арпаджик през есента. При праза се повреждат презимувалите на открито растения. Чесновата муха се появява при първото затопляне на времето през февруари, щом 6-7 дни температурата надвиши 10°С. Това съвпада и с появата на домашната муха. Чесновата муха прилича на нея, но е космата и с ръждивокафяв цвят.

Възрастните на чесновата муха прелитат ниско или пълзят върху почвената повърхност, като избират слънчеви, припекливи места. Мухите снасят по 1 яйце около основата на растенията или върху почвата в непосредствена близост с тях. Предпочитат здравите и по-добре развити  растения - с 2-3 листа и високи 10-15 см. По-силно е нападението на площи, обилно наторени с оборски тор. След излюпването ларвите се вгризват в централния лист на младото растение и се насочват надолу към неоформената луковица. Листът увяхва, пожълтява, увисва и се навива като спирала, накрая изсъхва. По-късно всички листа пожълтяват, увяхват и изсъхват. В едно растение се намира само една ларва. Повредените растения изостават в растежа и развитието си, отслабват, при някои стъблото остава кухо, а луковицата омеква. Растенията при издърпване се прекъсват в мястото на повреда. След около 28-35 дни завършва развитието на ларвата и тя прогризва луковицата, отива в почвата, където какавидира на 10-18 см дълбочина. Така остава до следващата година.

Чесънът не трябва да се сади върху наторени с оборска тор площи.

 Чесънът не трябва да се сади върху наторени с оборска тор площи.
ISTOCK

Мерки за борба с този неприятел:

- Да не се отглежда чесън на една и съща площ или близо до такава, на която е имало същата култура предишната година.
- Да се засажда в неторени с оборски тор площи. Площите да се торят само с минерални торове.
- Преди засаждането скилидите да се третират със специализираните препарати, регистрирани за обеззаразяване на семената.
- Дълбоко изораване на площта след прибиране на чесъна, за да се унищожат какавидите.
- В дворовете и на малки площи възрастните индивиди се привличат и улавят в хранителни капани, приготвени по следния начин: стриват се на кашичка 5-6 скилидки чесън, прибавят се 40 мл винен оцет, 40 г захар и 150 мл вода, разбърква се добре и се поставя в малки съдчета, които се разполагат шахматно. През няколко дни се проверяват за уловени мухи и така се установява тяхната поява, масов летеж и численост.

- Периодично растенията трябва да се пръскат по време на летежа на мухите преди снасянето на яйцата. Препоръчват се три пръскания в критичната фенофаза “втори-трети лист” или 10-15 cm височина на растенията. Използват се широкоспектърни инсектициди.

Хоби градинарите споделят във Фейсбук и начини за борба с мухата, при които не се използва химия. Много от тях пръскат чесъна със зелев сок. Ако сте сложили бидони със зеле, отлейте част от сока в кофа, потопете метличка и напръскайте растенията. Част от градинарите споделят, че пръскат само веднъж през март. Някои пък съветват да се пръска със зелев сок през 10-15 дни при суха почва. Други уточняват, че използват зелевата чорба, когато чесънът стане на височина една педя. Разрежда се с вода три към едно – три чаши зелева чорба, една чаша вода. Някои съветват да се полива почвата, а не растенията, за да не изгорят. Някои градинари споделят, че пръскат със суроватка или прясно мляко. Мнозина казват, че поръсват и с дървесна пепел.