0

А грометеорологичните условия в края на първото и началото на второто десетдневие на юли (8-14.07.) ще се определят от неустойчиво време и температури под климатичните норми. В началото на периода се прогнозират валежи със стопанско значение и повишение на почвените влагозапаси в 50 см слой.

Валежи

В по-голямата част от полските райони при пролетните култури те ще бъдат с нива до и над 75% от ППВ. Тези валежи ще се отразят благоприятно на царевицата и слънчогледа, които са в репродуктивен стадий от развитието си, с високи изисквания към влагата в почвата (при царевицата дневният водоразход ще достига до 6-7 м3/дка). До средата на юли при царевицата, в зависимост от ранозрелостта й, ще се наблюдават различни фази: изметляване, цъфтеж на метлицата и изсвиляване. При ранните хибриди царевица ще се осъществява формиране и наливане на зърното.

Бутонизация

При слънчогледа ще протича цъфтеж, оплождане и формиране на семената. При памука  ще преобладава фаза бутонизация. При фасула и соята ще се наблюдава образуване на бобове, при граха – фаза узряване.

Очакваните валежи в края на първото и началото на второто десетдневие на много места в страната ще възпрепятстват жътвата на пшеницата. В началото на периода отново се прогнозира вероятност за градушки и риск за разпиляване на неприбраната зърнена реколта.

Стабилизиране

Хладното и влажно време през първите дни от периода ще бъде предпоставка за развитие на гъбни болести: струпясване и късно кафяво гниене по плодовете на овошките, мани по лозата и зеленчуковите култури и др. Стабилизиране на времето и подобрение на условията за провеждане на растителнозащитни пръскания се очаква в края на следващия период.

* Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ