0

Д ве инжекции пазят от няколко вида рак. У нас те се поставят безплатно на момичета между 10 и 13 години. Имунизациите са подходящи и за момчета, но държавата не плаща за тях и при желание родителите трябва сами да си закупят препарата от аптеката. Става въпрос за ваксината срещу човешкият папиломавирус. Тя е едно от най-големите постижения на науката и може да предпази от няколко вида рак както жените, така и мъжете.

Човешкият папиломавирус – ЧПВ (или HPV от английски) е най-честата полово-предавана вирусна инфекция. На практика, почти всяка жена прекарва една или повече инфекции, обикновено скоро след началото на сексуалния живот. Рискът нараства при по-голям брой партньори. ЧПВ се състои от над 200 щама, като част от тях са основни причинители на няколко вида рак. Най-честите са рак на шийката на матката, пениса, ануса, вулвата, вагината и устната кухина. Откритието, че човешкият папиломавирус причинява рак, се дължи на немския учен Харалд цур Хаузен, за което той получава Нобелова награда през 2008 г. Години по-рано, през 1986 г. той предлага създаването на ваксина, но идеята е отхвърлена от фармацевтичната индустрия. Четири години по-късно обаче австралийски учени все пак започват първите разработки. Така през 2006 г. е регистрирана първата ваксина срещу ЧПВ – „Гардасил“, покриваща четири от щамовете на вируса, отговорни за развитието на рак. Година по-късно е регистрирана и втора ваксина „Церварикс“, покриваща два от щамовете, причиняващи рак. През 2014 г. е регистрирана и подобрена версия на първата ваксина „Гардасил 9“.

Към момента в България са разрешени за употреба „Гардасил“ и „Церварикс“. Те могат да бъдат закупена от аптечната мрежа, като се използват и в рамките на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Програмата е одобрена през 2012 г., а миналата година беше удължена със срок до 2024 г. Именно по нея момичета, които все още не са започнали да водят полов живот и са на възраст от 10 до 13 години, могат да получат безплатно ваксината. Ваксините се прилагат в две дози, като при „Гардасил“ има 6-месечен интервал между тях, а при „Церварикс“ той е от 5 до 13 месеца. Според регистрацията на продуктите обаче те са подходящи за хора, навършили 9 години, без значение от техния пол. Настоящите препоръки са за имунизация на всички, ненавършили 26 години. Хората между 26 и 45 години също могат да се имунизират, но при тях е възможно да има понижена ефикасност поради предходни срещи с ЧПВ. Хората, които не попадат в Националната програма за безплатна имунизация, могат да си закупят ваксина от аптеката, но цената на едната е над 200 лв., а на другата около 120 лв. за една доза, а при лица над 14 г. са необходими 3 дози. При „Гардасил“ втората инжекция е 2 месеца след първата, а третата – 6 месеца след първата и най-малко 3 месеца след втората доза. При „Церварикс“ втората игла е 1 месец след първата, а третата отново е 6 месеца след първата.

Ефикасността е над 90%

Ваксината срещу ЧПВ постига изключителни резултати в редица страни и е една от най-ефективните създавани изобщо, с над 90% ефикасност по отношение превенцията на предракови изменения и рак на маточната шийка. У в началото тя се предлага безплатно само на 12-годишни момичета, като се прилагат три дози. През 2013 г. е постигнат обхват от 23,83%, а през 2014 г. от 19,6%. Година по-късно се въвежда 2-дозовата схема, като се включват и момичета на 13 г. По същото време обаче излиза информация за дете, отключило тежко автоимунно заболяване след имунизацията. Това води до срив в доверието на обществото и така през 2015 г. се постига обхват от едва 2,68% при 12-годишните и 0,75% при 13-годишните. Случаят с тежката нежелана реакция е проучен и експертите не са доказали причинно-следствена връзка между ваксината и възникналото заболяване. Въпреки това е нанесена тежка щета върху нагласите към имунизацията. На този фон европейските държави постигат над 80% по-малко случаи на ЧПВ.