И костите също реагират на смяната на сезоните. Особено, ако се имунитетът е отслабнал. Според ревматолози студеното време оказва влияние най-вече на острите реактивни артрити. Две до четири седмици след простудно заболяване се развива артрит, който отзвучава при правилно лечение и не става хроничен.
Затова хората трябва да са топло облечени, а при възникване на болка, оток и скованост в ставите, да се обърнат към семейния лекар или ревматолог. Едно от заболяванията на костите, което се среща все по-често, както у нас, така и по света е остеопорозата. Засяга повече жените, като се предполага, че в България са засегнати около 320 000.
Тих крадец
Наричат болестта „тихата епидемия” или „тихият крадец”, защото костната загуба протича без оплаквания. Болките се появяват, когато са налице микрофрактури на прешленните тела. Става въпрос за болки в гърба, които се усилват при стоене прав и се успокояват в легнало положение. Установено е, че 40% от пациентите, които са все още без фрактура, имат костна болка средно 170 дни годишно. Останалите 60% нямат никакви оплаквания до настъпване на първата фрактура. Най-често първият симптом на остеопорозата е фрактурата. За да не се стига до фрактура е добре да да се направи изследване на костната минерална плътност на прешлените и бедрото, за да се постави ранна диагноза и да се започне своевременно лечение. След възрастта, друг важен рисков фактор сред жените е менопаузата, а при мъжете андропаузата. Костната загуба в тези периоди на живота нараства и може да достигне 3-5% годишно (при нормална загуба 0,2% за година). Наследствеността също е важен рисков фактор- родителите с фрактури, особено бедрени, имат деца с по-ниска костна маса и доказана склонност към тях. Неправилното хранене, особено намален прием на калций, недостиг на Витамин Д в кожата, заседналият начин на живот също могат да отключат остеопороза.
Лечение
Лечението е продължително. Минималният курс с лекарства е 3 години, а при пациенти с фрактури до края на живота. Храната на болните трябва да богата на калций и Витамин Д3. Калций има в почти всички храни, но най-богати са млякото и млечните произведения. Полезна е рибата, месото, всички плодове и зеленчуци.
Витамин Д3 в храната е в оскъдно количество, ето защо съветваме хората да излизат на открито, тъй като Вит Д3 се образува в кожата под въздействието на слънцето. Проучванията доказват, че физически активните, спортуващи хора имат по-висока костна плътност, по-голяма мускулна здравина и по-малка склонност към падане. Голямо проучване подкрепя ползата на бързото ходене - повече от 4 часа на седмица може да намали риска от фрактури на бедрената кост с 41%.
Райна Харалампиева