„От ноември досега се родиха 400 здрави агнета. Животните са здрави и жизнени“, това каза пред „Телеграф“ Георги Илиев, известен вече в цяла България като бай Георги, собственик на стадото във Велинград, на което бяха открити положителни проби за чума.
Бай Георги бе дошъл в сряда, за да дава показания пред временната парламентарна комисия за ситуацията със стадото, което в момента няма право да напуска територията на обора, и което бе нарочено от агенцията по храните (БАБХ) да бъде унищожено заради наличие на вируса. „Нямам нито една болна овца, нито умряла овца, животните са здрави, ако бяха с чума, досега да са мъртви“, повтори той за пореден път.
Кмет
За заседанието на комисията той бе дошъл избръснат, с чисти и изгладени дрехи и усмивка. С него бяха адвокатката на семейството Яничка Методиева и част от най-големите застъпници на стадото, както и съграждани на овчаря, които бяха с непрекъснато включени мобилни телефони на лайф. Към групичката, която очакваше да влезе в парламента за изслушване, се присъедини и кметът на Велинград Костадин Коев. В последния момент се разбра, че заседанието се отлага заради удължено парламентарно заседание, но всички дружно обявиха, че ще дойдат и на следващия ден. В четвъртък обаче се оказа, че кметът е изпратил болничен лист и няма да присъства. „Вчера добре, днес болен“, коментира Борислав Петков, шеф на Временната комисия за чумата във Велинград и откри заседанието.
Разминаване
Думата бе дадена на бай Георги, към когото всички присъстващи депутати се отнасяха с видимо уважение и симпатия. Фермерът отново заяви, че животните му са здрави, но не даде точна цифра на новородените пред комисията. Той разказа любопитни подробности за начина, по който е лекувал диарията на агнетата, заради която през ноември се е наложило да извика спешно ветеринарен лекар. Оказа се, че е спрял разстройството на животните с билкови отвари, една от които е варена кора от дъб. Пресякох я моментално, увери той. Версията за болестта на стадото на бай Георги е, че животните са се разболели заради мухлясал фураж от царевица. Той и близките му са се обърнали няколко пъти за медицинска помощ, но не са я получили своевременно. Семейството е изпращало снимки и с двете починали овце на специалист от Стара Загора, стана ясно от думите му. Според него това са единствените две овце, които са починали, и няколко агнета. Оттогава досега няма никакъв проблем.
Пасища
На въпроса на депутат колко са големи пасищата му, той отговори, че става дума за много площ. Когато го попитаха кой всъщност държи пасищата в района, той с неохота отговори, че това са братя Коцеви, но кметът на Велинград може да даде най-точен отговор.
Камери
Бай Георги разказа, че цялото му семейство живее в голям страх от ноември досега. Той сподели, че почти не спи, съпругата му е на легло, а е спрял внучетата си да ходят на училище повече от десет дни. Наложило се е да идват учители, за да уверят семейството, че нищо лошо няма да се случи на децата. Причината за тази тревога той обясни със страховете, които подхранват и загрижените му съграждани, че някой нарочно може да се опита да зарази животните му. „Ще се отъркат в гърба ти, в дрехата ти, ще се здрависат. После ти ще влезеш при животните и ето ти зараза“, предаде той разговорите и съветите към него в района. Затова фермерът е оградил стадото, сложени са камери, така че никой да не може да припари. Готови сме и за нападение от дронове, увери фермерът. Бай Георги заяви, че до Великден и Гергьовден, докато агнетата не отраснат, няма да пусне никой да припари в оборите, за да не направят нещо на животните. „Аз не лъжа, казвам самата истина“, заяви няколко пъти собственикът на стадото във Велинград.
Мляко
Въпреки това в момента се налага да храни новородените агънца с краве мляко, защото
овчето не достига. Причината, е че поради карантината, която наложи агенцията по храните (БАБХ), овцете не могат да се движат достатъчно. Това е причина не само за недостатъчното мляко, а и за окуцяването на някои от тях. Заради липсата на възможност да тичат в гората и по поляните агнетата се раждат в калта, а влагата допълнително натоварва майките, обясни стопанинът. Той и хората, които бяха дошли с него, поискаха карантината да падне, за да не се разболеят овцете.
Борислав Петков: Без инвентаризация не вдигаме карантина
Депутатът Борислав Петков, шеф на временната комисия, каза на бай Георги, че не може да очаква да се вдигне карантината на овцете, ако не се направи инвентаризация на стадото. „Аз зная до какви вреди може да доведе обездвижването при породата, която имаш - шуменска медночервено овца. Затова си помисли дали не е редно да ни пуснеш, за да преброим овцете, които са вътре и агнетата“, каза той на фермера. От думите на Петков стана ясно, че двамата са имали предварителен разговор, в който на фермера е обяснено, че заради чумата в съседните страни шарката по овцете в страната е невъзможно да се вдига забраната на БАБХ с оглед безопасността ни на другите стада в страната. Борислав Петков, който преди да стане депутат, беше зърнопроизводител и фермер обясни, че знае как да извърши инвентаризация, как да борави с инструменти на БАБХ. Трябва да се отчете имат ли ушни марки овцете, дали са същите животни, каквито и преди затварянето на фермата, обясни той на фермера. Посъветва го да се съгласи, защото ако чака до Великден, ще станат куци всичките му животни, понеже тази порода, която отглежда той, се разболява, когато не се движи. Така междувременно стана ясно, че стадото не е от Каракачанска порода, както съобщи преди Нова година ветеринар, който твърдеше, че е правил аутопсия на починалите овце, а от Шуменска медночервено, в чиято кръв текат гените на древната цигайска тънкоруна овца. Междувременно бай Георги призна, че не регистрира новородените агнета в БАБХ, също така не разчита на медицинска помощ, защото не може да се довери на властите. Той разказа как сам помага, дори при седалищно раждане, и как помага на овцете сам, като с пръсти избутва плода, докато лекарите най-често ги разкъсват в такива ситуации с инструменти.
Светлана Трифоновска