0

С топани вече изкореняват цели градини заради нападение на черната златка – вредител, чиито ларви изгризват корените на овошките.

Вече не говорим само за нападение, а направо за епидемия, засягаща голяма част от страната, алармира пред „Телеграф“ Цветан Цеков от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“.

Жертви

Една от последните жертви на инсекта е градина на 5 г. в Хасковско от 1000 декара с 12 броя череши, които вече са изкоренени, нарязани и най-вероятно ще отидат за огрев.


Черната златка не е непознато насекомо, но щетите, които нанася, не са като отпреди 20 г. Жизненият цикъл на инсекта се е удължил заради климатичните промени и по-топлото време. Преди инсектът е нанасял повреди на овошките в продължение на 3-4 месеца. Сега действа подмолно в продължение на 7-8 месеца от пролетта до късна есен, защото климатът се е изменил. През цялото това време яйцеснася и е станала няколко пъти по-продуктивна.

„Черната златка има скрит начин на живот, живее в земята, излита през деня. Яйцеснася в корените на дърветата, най-вече на костилковите овощни видове – череши, сливи, кайсии и праскови. Те са изключително застрашени. Ларвите пробиват корена и дървото умира. Има случаи, в които цели градини са загинали“, обясни Цеков.

По думите му с промяната на климата този инсект е еволюирал и е станал много по-агресивен.

Агония

Черната златка се среща в много градини, но на доста места нещата излизат извън контрол. Там, където загубите са по-малки, стопаните се опитват да подсаждат засегнатите градини с нови дървета. Това обаче е само дълга агония. Стопаните скоро могат да се откажат, включително заради липсата на средства. И тъй като новите дървета са млади и още не плододават, българската реколта съвсем ще намалее.

Проблемът вече прераства в епидемия, пламнала е по-голямата част от България – Дунавският регион около Русе и Силистра, Бургаският и Варненският, районът на Сливен, Хасково, Димитровград. Засегнати са градини и в Търговище, Шумен, Разград, има индикации и за Ловешкия регион.

Препарати

Препаратите за растителна защита, с които навремето този вредител е бил контролиран, са вече забранени. Овощарите се опитват да действат с биологични препарати, но и те не всеки път са ефективни на 100%. „Тези препарати се влияят от климата, особено тези, които действат на надземната част. При температури над 28-30°C те не работят, тъй като топлината пречи за разгръщане на потенциала им“, обясни Цеков.

По думите му до 2-3 години стопаните ще почнат да се отказват масово, защото неприятелят е много упорит и проблемът ескалира отведнъж. „Ще усетим намаляване на и без това намалялата българска продукция. Голяма част от поразените дървета са плододаващи. На тяхно място се засаждат млади дървета, но докато дойде време те да плододават, не се знае дали и те няма да бъдат заразени“, обясни още Цеков.

Напада ни и китайска дървеница

Овощарите искат специална програма, по която да бъдат финансирани за закупуване на препарати за растителна защита срещу черната златка.

Подобни програми има за други култури - например за мероприятията срещу доматения миниращ молец и теления червей при картофите.

„Трябва да се разшири наборът от биологични препарати, да се действа превантивно и постоянно. Но всички противодействия са доста скъпи. Трябва да се направи програма за растителна защита, с която да бъдат подпомогнати земеделците, да могат да си купуват такива препарати. Биологичните са на няколко пъти по-висока цена. Ако трябва стопанинът да се спасява с биологични препарати, той няма да има необходимия финансов ресурс и това ще го откаже“, обясни Цеков.

Браншовикът смята, че заради неконтролирания поток на плодове и зеленчуци без карантинни срокове тепърва ще берем ядове с нови инвазивни видове. „Влизат инсекти, които не са типични за нашите ширини, които се приспособяват и са много агресивни. Има една китайска дървеница, която дава много сериозни проблеми. Вече се среща и в България. Тепърва ще имаме доста сериозни проблеми с още много инвазивни видове“, казва Цеков.