Н яма човек, който не иска да се излегне край бананово дърво или под палма. Тези растения ни напомнят за горещите летни дни и ни пренасят мислено на екзотични пътувания. Не вески може да даде няколко хиляди левове за скъпа ваканция, но може да пренесем екзотиката в собствената си градина.
И палмите, и бананите са растения, които могат да вирят по нашите географски ширини, само трябва да положим малко повече усилия да ги пазим през летните месеци.
Масово хората смятат, че бананът е дърво, а той всъщност е тревисто растение, макар да може да достигне няколко метра височина. Ако искаме да го отглеждаме в градината си, трябва да изберем студоустойчив вид. Рекордьор по студоустойчивост е Musa basjoo (муса басьо). Нарича се още японски банан, защото произхожда от далечна Азия.
Грижи
В топлите страни този вид може да достигне 6 м височина. Образува малки, неядливи плодове с едри, много твърди семки. При климатични условия в България, надземната част измръзва, когато температурите паднат под нулата, но напролет избива отново. Въпреки това и без много грижи дори и в Северна България (на 400 м надморска височина) до есента може да достигне 2,5-3 м от земята до върха на листата. А при съответните грижи, в Южна България и особено по южното Черноморие би могъл дори да достигне 4 м.
Засаждането на банан в градината може да стане по всяко време на годината, стига условията да го позволяват. Колкото повече вода и храна му давате, толкова по-бързо ще расте.
Когато засаждате бананово дърво в градината си, изберете място, където да получава достатъчно слънце, но и да има следобедна сянка. Групирането на дърветата по три ще осигури по-добра реколта. Изкопайте дупка, два пъти по-широка и също толкова дълбока, отколкото саксията, в която е дървото. Подрежете корените, запълнете дупката със смес от почва и компост и я уплътнете добре.
Поливане
След засаждането, редовно поливайте банановото дърво, особено през летните месеци. Те са чувствителни към екстремната топлина и се нуждаят от минимум 6 часа слънчева светлина на ден. Подрязвайте редовно новите издънки, за да контролирате размера на дървото и да осигурите здравословен растеж.
Много важни са грижите през студените месеци. Всяка есен надземната част се прерязва на 60-80 см височина. След това се нахлузва един по-широк найлонов чувал, който се напълва със сухи горски листа или сух иглолистен талаш и се покрива отгоре, за да се предпази от намокряне. В началото на пролетта, обикновено през април, защитната покривка се отстранява. През лятото растежът се възстановява активно. И за няколко години може да достигне над 5 м височина. Дължината на един-единствен добре развит лист е около 70 см. А самата корона наистина може да играе ролята на естествен чадър със свойте 2 метра в диаметър. Цветовете също са внушителни. Те са мъжки и женски. Плодовете са сравнително дребни, жълто-зелени.
Цени
Студоустойчивите палми струват между 12 и 15 лева, ако се вземат от градинските центрове. Става дума за растения с височина 30-40 сантиметра. В момента много от градинските центрове предлагат намаления за младите растения.
При засаждането на палмите няма нищо по-различно от засаждането на другите растения от саксия.
Изкопава се дупката. Трябва да е поне с 20 см по-широка и по-дълбока от саксията. Ако почвата на терена е сбита и камениста, по-добре е да се изкопае още по-голяма дупка и да се смеси пръстта с оборска тор или друга смес. Така ще се даде възможност за по-добро развитие на корените през първите години. Вади се растението от саксията и се засажда на нивото, на което е било в саксията. Подложената отдолу пръст се притъпква, за да не слегне после заедно с палмата. След като палмата се сложи в дупката, внимателно се насипва почва отстрани, без да се утъпква допълнително. Ако се утъпква почвата, в нея остава много затворен въздух и е възможно заради тези въздушни джобове да не се прихване растението. Затова след като се насипе почвата, полива се обилно и се оставя почвата сама да слегне. Когато почвата е толкова мокра, че е станала на каша, вече може да се утъпква с лопата или кол. Уплътнява се както се уплътнява бетона, принципът е еднакъв. Важно е почвата, която се насипва, да е предварително разбита и да няма буци.
Паничка
След като палмата е засадена, най важното е да и се направи т.нар. "паничка". Това е надигане на почвата в кръг около растението, за да се задържа при него водата след поливането. Най-грубата грешка тук е да се засипе растението с излишната пръст, като по този начин остава надигнато спрямо околния терен. При поливане водата бяга към по-ниското встрани и растението умира от суша, при влажна почва около него. Получава се т.нар. "гроб". Затова е добре надигнатата "паничка" да е възможно най-висока, за да задържа възможно най-много вода. След като палмата извади няколко нови листа, вече се е прихванала и може да се развали "паничката". Тогава вече растението има корени надолу и настрани и може да поема от влагата в съседните слоеве почва.
Поливането, с или без "паничка", винаги е най-добре да се извършва капково. Ако нямата изградено капково напояване, достатъчно е да пуснете маркуч да капе слабо (около 120-150 капки/мин.) в продължение на 2-3 часа, не повече! По-дългото поливане е излишно и води до ненужно засоляване на почвата и отмиване на хранителните вещества в по-долни слоеве. Може да поливате по-дълго, но трябва да местите маркуча така, че да обхванете по-голяма площ. Ако капковото поливане е невъзможно, полива се обилно докато се напълни "паничката", най-добре 2-3 пъти. Полива се поне веднъж на седмица. Така се подсигурява отличен растеж.
Кивито вече трайно се настани в двора
Вече не е екзотика да виждаме асма с киви, вместо с грозде по дворовете. Този вкусен плод вече трайно се настани по нашите географски ширини. Ето няколко съвета за изтглеждане на киви.
През пролетния сезон младите растения са особено податливи на увреждане от замръзване и може да се нуждаят от защита. Изкопайте сериозно количество градински компост или се фокусирайте върху торене преди засаждане, тъй като този плод вирее в плодородна, добре обогатена, леко кисела, екологична почва, богата на голям брой различни органични вещества. При отглеждането му се изисква силна, широка опора, като стена, ограда или пергола.
Оптималното време за засаждане и подхранване на това растение е през пролетта, когато почвата и времето се затоплят. Ако искате да засадите повече растения, поставете ги на 3-4,5 м едно от друго, като мъжкото трябва да бъде поставено по-близо до женското, само на 60 см разстояние.