Т радиционната българска архитектура е използвала естествени и местни материали, които днес се завръщат като модерни, устойчиви и здравословни.
Прогнозите са, че пазарът на екологично чисти мебели ще има годишен ръст от 8,6% до 2030 г. Оказва се, че овчата вълна и кокосовите влакна притежават забележителни акустични свойства и са особено подходящи за изолация. Клетъчната структура на корка осигурява добра звукоизолация и поглъщане, пише Лора Стефанова, инженер дизайнер и преподавател в Русенския универститет и автор на „Климатека“.
Автомобилната индустрия вече използва материали – например ананасови влакна и овча вълна – за намаляване на шума в интериора на купетата.
Опасни
Много от масово използваните интериорни материали у нас – като стиропор и формалдехид – са много опасни за здравето, замърсяват и отделят вредни емисии. Те са доказано токсични, а често са и нерециркулируеми. Съществуват безвредни, екологични и функционални алтернативи – естествени влакна, глина, мицел, линолеум, рециклирани материали.
Екологично устойчивият дизайн е концепция, която е фокусирана върху създаването на продукти, сгради и системи, които минимизират негативното въздействие върху околната среда и оптимизират ефективното използване на ресурсите. Целта са дълготрайни, екологосъобразни и естетически решения, които да ни предоставят по-здравословен и хомогенен с природата живот.
Видове
Характерно за устойчивите сгради е, че подходът е насочен към материалите, вода, земя и енергия. Стремежът в момента е всичко това да се използва по-ефективно в масовото строителство. Но вътрешните пространства на зелените сгради трябва преди всичко да осигуряват здравословна, комфортна и продуктивна за обитаващите среда. А това включва и всички конструктивни елементи на интериора – вътрешни и преградни стени, подове и подови настилки, тавани, вътрешна изолация, мазилки, интериорни бои и др.
Натуралните влакна като коноп, лен, юта, кокосови влакна, капок и влакна от листа от ананас имат обещаващи възможности за звукопоглъщане. Проучванията показват, че тези растителни влакна са на нивото на конвенционалните материали като стъклени влакна, особено в средночестотния диапазон (500-2000 Hz) – критичен за човешкия слух.
Мицелът, кореноподобната структура на гъбите, се очертава като устойчив акустичен материал. Панелите, изработени от мицел, показват звукопоглъщащи свойства, сравними с традиционните материали като пяна и корк, особено при честоти над 3000 Hz. Въпреки това тяхното представяне при по-ниски честоти е по-малко ефективно.
Други естествени материали, като корк, овча вълна и кокосови влакна, също притежават забележителни акустични свойства. Клетъчната структура на корка осигурява добра звукоизолация и поглъщане.