П рез май агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, с температури и валежи, близки до климатичните норми за месеца, съобщават от Секция „Агрометеорология“ при НИМХ.

След хладното за сезона време в началото на май в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. През десетдневието се прогнозират валежи със стопанско значение и подобрение на почвените влагозапаси, което е от важно значение за нормалното протичане на репродуктивните фази от развитието на зимните житни култури. При пшеницата и ечемика ще се наблюдават фазите вретенене, преход към изкласяване и изкласяване, предимно при посевите на места в източните и южните райони на страната.

Темпове

През второто и първата половина от третото десетдневие развитието на земеделските култури ще протича с умерени темпове. Очакваните валежи ще поддържат добри почвените влагозапаси и условията, при които ще се осъществява формирането и наливането на зърното при пшеницата и ечемика. През този период зимните житни култури са с високи изисквания към към влагата в почвата.

Прогнозираните наднормени температури през втората половина от третото десетдневие ще ускорят развитието на земеделските култури. В края на май при пшеницата и ечемика на места в източните и южните райони ще се наблюдава начало на фаза млечна зрелост.

Фаза

При царевицата и слънчогледа ще протича листообразуване. Засетите в агротехнически срок посеви със слънчоглед до края на май ще встъпят във фаза бутонизация.

През май при овощните култури, незасегнати от пролетните студове, ще се осъществява формиране и наедряване на завръзите. При лозата ще се наблюдава отделяне на реса, а в края на месеца – и фаза цъфтеж. Тези фази са критични за заразяване с мана и оидиум.

Честите валежи през май ще създават условия за увеличение на инфекциозния фон от редица гъбни болести: по пшеницата ръжди (кафява, жълта) и фузариоза по класа; мани по зеленчуковите култури и лозата.

Риск

В края на първото и началото на второто десетдневие не се изключва вероятността за образуване на слани, което трябва да се има предвид при разсаждане на зеленчуковия разсад. През второто десетдневие на май се прогнозира повишена вероятност за градушки. При повреди от градушка е препоръчително засегнатите култури при първа възможност да се третират с медсъдържащи фунгициди за по-бързо калциране на раните и намаляване риска от вторични зарази с патогени.

През май трябва да продължи обследването на зимните житни култури за вредители: житна дървеница, житна пиявица и при численост над прага на икономическа вредност е необходимо при първа възможност да се извърши третиране. При лозата е необходимо да се следи за появата на гъсениците от първото поколение на шарения гроздов молец и за повреди от акари (жълт лозов акар).