Мит № 1. Изгарянето се лекува най-добре с кисело мляко.
Да започнем с любимото лекарство на нашите баби, което може би им е действало. Но се оказва, че киселото мляко причинява много повече вреда, отколкото полза.
Учените са разгледали по-отблизо този проблем и са установили, че от всички народни средства за изгаряне може да се използва само студена течаща вода с температура 2–15 °C. А киселото мляко е по-добре да си остане в кухнята. Такива средства задържат топлината и могат да вкарат вредни бактерии в раната. Това може да забави заздравяването на изгарянето.
Ако изгарянето е голямо и много болезнено, не се самолекувайте, а незабавно се консултирайте с лекар.
Мит 2. Ако намажете рана с живовляк, тя ще заздравее.
Самият живовляк всъщност има противовъзпалителни, антибактериални и аналгетични свойства. Но експертите съветват да използвате крем на основата му, а не да берете самата трева: тя може да съдържа мръсотия и микроби. Ако попаднат в раната, може да започне инфекция.
Дори да сте измили старателно листата, това не означава, че можете да го натъркате върху раната. Растенията могат да абсорбират вредни химикали и газове. Затова живовляк, набран край пътя, може да бъде опасен.
Мит № 3. Трябва да пиете поне осем чаши вода на ден, а в горещо време дори повече.
Всъщност имате нужда от толкова течности, колкото тялото ви изисква. Всеки има своя норма и няма смисъл да караме всички да пият точно осем чаши. Ако се насилвате да пиете много вода, можете да получите водна интоксикация. Това причинява главоболие, гадене, повръщане и слабост. Твърде много вода в тялото може също да причини подуване на мозъка, гърчове и кома.
Мит No 4. За да извадите кърлеж, трябва да го намажете с олио или бензин.
Олиото или бензинът само ще изплашат кърлежа - той ще започне да се задушава и ще отделя още повече слюнка в кръвта. Когато умре, той може също да регургитира (върне обратно) съдържанието на червата си.
Много по-добре е внимателно да извадите кърлежа с пинсети, но внимавайте: има риск да повредите хоботчето, което след това остава в кожата. Ако първият опит е неуспешен, трябва да се консултирате с лекар.
Мит № 5. В случай на отравяне трябва да изпиете чаша вода със сол или калиев перманганат, за да предизвикате повръщане.
Първо, невинаги е възможно да се изплакне стомахът в случай на отравяне. Например, ако сте отровени от киселини или основи, които се съдържат в домакинските химикали и козметика, това не трябва да се прави. Или ако излезе кърваво или черно повръщано и човекът припадне. Това може да изгори лигавицата на хранопровода и да причини вътрешно кървене.
Второ, лекарите съветват изплакване на стомаха у дома само с чиста вода. По-добре е да не използвате лекарства, билки, калиев перманганат и други допълнителни средства без разрешение от лекар.
Мит № 6. Тъмната кожа не се нуждае от SPF защита
Хората с тъмна кожа наистина са по-малко склонни да изгорят, но това не означава, че не се нуждаят от SPF защита. Прекомерното излагане на слънчева светлина се отразява негативно на кожата, очите и имунната система. Изгарянето не е най-лошото нещо, което можете да получите, докато сте под парещите лъчи. СЗО съобщава, че през последните десетилетия нарастването на случаите на рак на кожата се свързва с отдиха на открито. Така че SPF защитата е необходима във всеки случай.
Посещението на солариум също не прави кожата по-малко податлива на ултравиолетова радиация. В нито един авторитетен медицински източник няма информация, че изкуственият тен по някакъв начин помага за предотвратяване на изгаряния. Ултравиолетовите лъчи в солариума, подобно на слънцето, увеличават риска от развитие на рак на кожата. Ето защо по време на процедурата трябва да използвате специален крем или лосион.
Мит №7: Раните заздравяват по-бързо, когато плувате в морска вода.
Самото къпане няма да излекува раната, но може да я нагнои. Плуването увеличава риска от инфекция. Няма значение дали е морска вода или не: във всичко има бактерии. Така че е по-добре да се въздържате от плуване в езера и басейни, ако имате рани.
Мит №8. За да предотвратите кървене от носа, трябва да наклоните главата си назад.
Когато легнете или наклоните главата си назад, кръвта влиза в гърлото ви. По-лошо е, отколкото ако просто излезе през носа ви. Това може да доведе до поглъщане на кръв, което може да причини стомашно дразнене и повръщане.
Напротив, трябва да седнете изправени и да се наведете леко напред. След това затворете двете ноздри с палец и показалец. Това ще окаже натиск върху носната преграда и ще спре кървенето.
Кристи Красимирова