0

Г олемият актьор Стойко Пеев, който изигра Хан Аспарух в епохалния филм на акад. Людмил Стайков, е станал дядо, научи „Телеграф“. „В наше село си имаме истинска принцеса Михаела. Роди се внучка на Хан Аспарух - Стойко Пеев. Цялото щастие да е за нея!“, сподели съседка на звездата и неговата половинка Тончето.

Мечта

Благата вест е дошла още в началото на лятото и за нея актьорът е почерпил доволно колегите си в Театър „Българска армия“ в края на миналия сезон. „Много добро и спокойно бебе е“, се похвалил на всеослушание щастливият дядо. Малката Михаела е плод на любовта на сина му Мирослав Пеев и снахата Елена. В едно от малкото си интервюта артистът споделя, че не се е опитал да влияе на наследника си в избора на професия. Той е инженер-химик, но се занимава с туризъм. Всъщност донякъде успява да изпълни желанието на дядо си в рода си да има инженер. Стойко е роден във варненското село Генерал Киселово и никога не бил ходил на театър, докато не станал на 16 и отишъл да учи в Механотехникума във Варна. Независимо от сериозния конфликт с баща си, все пак записва ВИТИЗ и е щастлив, че е реализирал детската си мечта.

Шум

Стойко Пеев е поел първата си глътка въздух на 12 ноември и тази година се случи на рождения си ден да има представление. Затова е черпил във Военния театър преди, след, а и по време на спектакъла. Освен от колегите си от „Армията“, много негови почитатели са знаели за празника му и предварително са били подготвени с букети, които да му връчат на сцената. Актьорът е празнувал в една от най-дълго играните си роли – Леонато, губернатор на Месина в „Много шум за нищо“. Красимир Спасов е поставил една от най-популярните пиеси на Уилям Шекспир преди 27 г., а интересът към нея не спира. От касата на ТБА разкриха пред „Телеграф“, че билети няма до края на годината. Стойко е бащата на главната героиня Херо, която 25 г. се е играла от Анастасия Ингилизова, а след това е поета от младата Ели Колева.

Слуга

Въпреки че навърши 68 г., Пеев продължава да се вихри на сцената с пълна сила. Освен в „Много шум за нищо“ той участва в още два спектакъла на армейците - „Мизантроп“ и „Железният светилник“. Във всички тях си партнира със страхотната Гергана Данданова. В „Мизантроп“ тя е кокетката Селимена, а той е влюбеният в нея слуга маркиз Клитандър. Постановката също е дело на Красимир Спасов, но като гост, а сред останалите звезди са Георги Кадурин, Милен Миланов, Стефка Янорова. Режисьор на „Железният светилник“ пък е доайенът Асен Шопов. Първоначално ролята на Стоян Глаушев той повери на големия Васил Михайлов, но по време на пандемията в образа влезе Стойко Пеев.

Джоко Росич го завел в Етрополския Балкан

Със старта на новия сезон Стойко Пеев си е отново в София, но през лятото прекарва времето си на вилата в Етрополския Балкан.

„От двадесет и няколко години имам къща в с. Бойковец и ако трябва да бъда откровен, тук ме доведе, лека му пръст, Джоко Росич. Благодарение на него попаднах в това прекрасно село, при тази прекрасна природа и винаги, когато имам възможност, аз съм в Бойковец. Всичко ме очарова. Природата е незаменима. Моята къща е край реката и на 10 м от нея започва Стара планина. Кажете ми какво повече да иска човек? Аз, като си дойда на село, съм в друг свят. Забравям за София и за ангажиментите. Няма по-добро място за почивка. Поне за мен“, споделя пред „Етрополе за хората“ актьорът. То допълва, че си има приятели, с които се вижда, споделят си и се смеят. „Може ли с балканджии да не се завърже приятелство? Тук аз се чувствам прекрасно“, казва Хан Аспарух.

Жури на първия хайдушки събор

Стойко Пеев бе жури на първия народен събор „Хайдушка песен“, който се проведе това лято на връх Соколовец. Участие взеха 11 състава и индивидуални изпълнители от Етрополе, Варна, Сливен, Червен бряг и други. Компетентно жури с председател актьора Стойко Пеев оценяваха участниците в три категории: за изпълнение, за сценично поведение и за облекло. „Трудно е да се оценяват равностойни изпълнители, но такава ни е работата“, заяви Пеев, който връчи наградите на победителите – купи, грамоти и парична награда. Безапелационен победител в категорията за изпълнители стана младата варненка Теодора Славова. Първа награда за оркестър бе присъдена на единствения участник в тази категория оркестър „Тракийски извор“, който добре се погрижи за настроението на всички и извън конкурсната програма. Първа награда за народна носия отиде при Кристина Иванова. За сценично поведение на първо място бе класиран Томас Цакирис от Варна.