У чените реконструираха външния вид на представител на Homo longi, наричан още Човекът дракон. Преди около 150 000 години той живеел в мразовитите гори на Северен Китай.
Останките на този древен човек са открити през 1933 г. Въпреки това едва през 2021 г. учените разбират, че те принадлежат към неизвестен досега вид, който е съществувал заедно с Хомо сапиенс, денисовците и неандерталците.
Оказва се, че находката е на около 148 хиляди години. Също така е разкрито, че Homo longi са били "огромни по размер" и са имали редица уникални черти на лицето. Например квадратни очни кухини, плоски ниски скули и огромни зъби. Въпреки това учените смятат, че те са били тясно свързани с Хомо сапиенс – дори по-сродни от неандерталците.
Външният вид на Човека дракон е възстановен от известния бразилски специалист Сисеро Мораис, който използва цифров модел на череп от проучване от 2021 г. Той попълва липсващите фрагменти от челюстта и някои зъби с известни данни за друг древен човек, Хомо еректус. След това пресъздава меките тъкани по модела на съвременните хора и шимпанзетата.
Учените все още нямат информация за цвета на косата и кожата, така че авторът на работата е позволил „артистичен подход“. Освен това той сам избрал цвета на очите си и допълнил визията с брада.
Въз основа на получения модел Мораес заключава, че обиколката на главата на Homo longi е била 65,1 сантиметра - същата като на горилите и лъвовете. Това прави Човека дракон собственик на най-голямата глава сред известните хоминиди.
*Автор: Цвета Дилова