0

Н а 14 януари будистите у нас посрещнаха Новата година (наричана Махаянска или Весак) и гониха мрака от България. Представителите на това вероизповедание у нас са около 5000, но ако се броят и феновете на източните мъдрост, философия и йога практики, то бройката им набъбва на около 100 000. В световен план последователите на Буда са близо половин милиард.

Пълнолуние

В календара на религиозните празници у нас Махаянската нова година бе закован на 14 януари. За нейното посрещане традиционно се гледа фазата на Луната, която във вторник бе пълнолуние – първото за януари. Най-масово денят се отбелязва в Индия, Китай, Тибет, Корея и Япония. Там обаче различните общности може да спазват и други дати и свои регионални традиции. Общото е, че се чества едновременно раждането, просветлението и смъртта на Буда. За разлика от християнството, което почита на различни дати големите събития от библейския разказ за Исус Христос.

Традиции

Традициите около Будистката нова година много напомнят на християнките прошки у нас, както и на Коледа. А причините са, че през тази седмица будистите искат и дават прошка, правейки си равносметка; предприемат и актове на благотворителност, характерни у нас около 25 декември. Ритуалите им напомнят още Водици (Богоявление), когато се мият домашните икони. В случая последователите на източната религия почистват своите храмове и статуите на Буда. Има традиция да се купуват нови мебели или да се предекорира домът за късмет. Вярва се още, че новите неща, както и добрите дела сега, орисват цялата година с добро за съответния човек и семейство. Да купиш храна на изпаднал в беда съсед, да платиш тока на възрастен човек се счита за носещо благодат. В тази връзка се разказват случаи в Белгия, където последователи на будизма плащали тока от 2000 евро на бедни хора по време на най-високите цени на свободния пазар. Тези актове на добрина напомняли, че пътят към просветлението е отворен за всеки и че всички същества са способни да го постигнат чрез практика, мъдрост и състрадание. Това е време за споделяне на добри пожелания и доброта наоколо. Изпращат се картички или съобщения до приятели и роднини.

Медитация

„Махаяна нова година е възможност да си направим равносметка за отминалата година и да обмислим предстоящата. Един от начините е да практикувате осъзнато живеене и медитация. Идеята е да видим къде сме сгрешили, да се поучим от грешките си и да станем по-добри личности“, споделят наши последователи на будизма. Казват, че този процес може да включва прости практики като дълбоко дишане и йога, както и по-специфичните випасана или дзадзен медитация.

Нова светлина

Петя Димитрова, председател на „Вероизповедание Будистка общнoст в България“ обясни, че смисълът на празника е да се даде път на новата светлина в живота на човека. „На Изток се прави разлика между периода на мрака, т.е. злото, и коридора на светлината. Именно това се празнува, отваряне на пътя на новата светлина, на новите надежди“, коментира Димитрова.

По думите й ритуалите са различни по света, но в масовия случай днес те са повлияни от китайския будизъм. Там, където са останали оригинални монашески общности в изолирани манастири в Тибет, имало дълги процесии, танци и много светлина, целяща да отхвърли натрупания мрак от старата година.

Трапеза

На Махаянската нова година трапезата включва сладки и постни неща. „Месото не е забранено, но по принцип не е предпочитаната храна в будизма. Приготвят се житни сладки, оризови сладкиши, всичко това е богато украсено по подходящ начин. Малки цветни бонбони и сушени плодове - общо взето това, с което човек разполага в момента. Няма нещо, което да е задължително“, информира още Тодорова.

Война

Заявява, че най-древната универсална религия в света на възраст от 2500 г. не е добре проучена в България. Тук имало хора, които се занимават с медитативни практики, но и това било повърхностно.

„Будизмът дава голяма просветленост по отношение на света и мирозданието. Това е единствената религия, която не оправдава насилието и войната под никаква форма и не се стреми към нея или към някакви облаги. И общо взето е толерантна към всички. Така някой може да е будист и паралелно с това да изповядва християнство, ислям или каквото реши. Това е много толерантна мека душевна религия и светоглед“, описа Петя Димитрова вероизповеданието, идващо от Далечния изток.

Празникът датира от 2100 г.

Произходът на Будистката или Махаянската нова година може да бъде проследен до Древна Индия, където е живял Буда преди 2500 г. Смята се, че е отбелязана за първи път от монаси и монахини преди около 2100 г. Тогава те се събрали, за да отдадат почит на своя първоучител. С течение на времето честването на първото пълнолуние на януари се разпространява в други региони на Азия и в крайна сметка и в други части на света, в това число и в България.

Махаяна (на санскрит „голяма колесница“ или широк път) е вторият голям дял в религиозно-философската система на будизма. Географски съответства на северния му клон, разпространен в: Китай, Тибет, Бутан, Непал, Тайван, Индия, Япония, Монголия, Корея, Виетнам, както и във влизащите в състава на Русия републики Калмикия, Бурятия и Тува. Там хората палят свещи, за да изгонят мрака. Основните аспекти, отличаващи Махаяна будистите, е, че те отхвърлят и двата вида затъмнения (воали) на ума. Това са смущаващите чувства и неправилните възгледи, наричани понякога закостенели идеи.