П аметта на свети Виктор честваме на 11 ноември. Името през последното десетилетия стана едно от най-популярните сред новородените в България. За 2023 година то оглави класацията при момичетата, а при момчетата неизменно е в топ 10 с около 500 младенци средно, кръстени в чест на този светия.
Популярността на името на Стария континент (особено в женския му вариант) нараства през XIX век по време на дългогодишното управление на британската кралица Виктория (1837-1901). У нас в последно време се залага на етимологията му, а именно, че идва от латинската дума, означаваща „победа“. Затова се вярва, че в името на Бога и със застъпничеството на свети Виктор човек е способен да преодолее всички изпитания и проблеми в днешния несигурен свят.
Легионер
За св. Виктор се знае, че е бил войник, родом от Италия, живял при царуването на римския император Марк Аврелий Антонин (138 -161). Служел е в Дамаск под началството на претора Севастиян. Виктор вярвал в Иисус Христос и открито пред всички изповядвал това. Когато по това време започнало гонение против християните, Севастиан призовал блажения Виктор и му казал:
- При нас пристигна императорски указ да принуждаваме християните да се покланят на нашите богове, а онези, които не се подчиняват, да бъдат предавани на тежки мъчения. Затова и ти, Викторе, принеси жертва на боговете, за да не се подложиш на мъчения и да не погубиш душата си.
Според житието свети Виктор отговорил на началника си:
„Няма да изпълня безбожното повеление на смъртния цар и не ще се подчиня на волята му, защото съм раб на безсмъртния Цар, моя Бог и Спасител Иисус Христос, чието Царство е безконечно, а на вашия смъртен цар и царството му е временно, и онези, които изпълняват нечестивата му воля, ще погинат во веки.
Пещ
Тогава Севастиан веднага заповядал да му счупят пръстите и да ги извадят от ставите. После наредил силно да нагорещят една пещ и да хвърлят в нея свети Виктор. Там мъченикът стоял три дни и останал жив и невредим подобно на тримата младежи във Вавилонската пещ, прославяйки Бога, че огънят не го е докоснал.
Тогава началникът призовал един магьосник и му заповядал да умъртви Виктор. Магът сварил месо със смъртоносна отрова и го дал на светеца.
Мъченикът се помолил, изял отровното месо и ни най-малко не пострадал. При това чародеят възкликнал:
- Ти победи силата на моето вълшебство, Викторе, и избави от ада моята отдавна погинала душа, защото повярвах в Господ Иисус Христос, Когото проповядваш.
След това отишъл в дома си, изгорил своите магически книги и амулети и се обърнал в Христа.
Пророчество
Свети Виктор бил подложен на още жестоки мъчения, но винаги оставал цял и невредим. Дори изболи очите му, а той отново прогледнал. Накрая в безсилието си мъчителите му решили да го посекат.
Преди да отсекат главата му, той предсказал на мъчителите си, че ще умрат след 12 дни, а началникът им след още 12 ще бъде пленен. Като казал това, светецът се помолил, преклонил главата си под меча и воините я отсекли. От тялото му изтекли мляко и кръв и мнозина от неверниците, като видели това чудо, повярвали в Христа. Но най-много хора повярвали, когато видели да се изпълнява пророчеството на мъченика - мъчителите му загинали внезапно, а воеводата паднал в позорен плен.
ВЪВ ВАЛЕНСИЯ: Гарван пазил мощите св. Викентий
На същата дата православната църква чества и паметта на свети Викентий. Той е роден в Уеска, днешна Испания, в знатно римско семейство. От детството си свети мъченик Викентий бил ученик на епископа град Августополис (сега Сарагоса, Испания), блажения Валерий. Когато навършил пълнолетие, Викентий бил ръкоположен от него за дякон. През 303 г. император Диоклециан изпраща в Испания управителят Дамян да издирва и екзекутира християни. Окованият Валерий и неговият ученик били отведени във Валенсия и хвърлени в затвора. Мъченикът преминал през много мъчения. Накрая бил разпънат на кръст, но паднал. Според преданието той отново се качил на него, като помолил палачите да го приковат отново, за да изпита страданията на Спасителя Иисус Христос. Дамян заповядал да хвърлят без погребение тялото на мъченика в полето на птиците и зверовете и да поставят около него стража, за да не бъде взето от християните.
Гарван бди над свети Викентий.
Но Бог поставил около тялото на мъченика необикновен страж - гарван. Войниците на Дамяна видели, че когато тялото на светеца било нападнато от множество хищни птици, гарванът прогонил всички. А когато се приближил и един вълк, гарванът го нападнал и прогонил и него. Стражата съобщила на Дамян за това и той, за да не признае Божията сила, заповядал тялото на мъченика да бъде хвърлено в морето. Воините взели честното тяло, качили се на един кораб и го хвърлили в морските дълбини, но когато слезли от кораба, те видели тялото на мъченика да лежи на брега. Според една друга легенда корабът пренесъл тленните му останки до днешния Лисабон, а гарванът придружавал кораба по време на плаването и посочил мястото, където бил погребан мъченикът. Оттогава св. Викентий е светецът покровител на Лисабон. Католическата църква го чества на 22 януари.