С естра Вилхелмина Ланкастър е първият човек, роден в САЩ, както и първият християнин от афроамерикански произход въобще, чието тяло след кончината се оказва нетленно. Чудото установиха наскоро монахините от нейния орден. Тя е основателка на Бенедиктинския орден на Дева Мария, Кралица на апостолите, в Мисури, САЩ. Починала е през 2019 г. на 95-годишна възраст. Тялото й е погребано в края на двора на абатството в Гауър в обикновен дървен ковчег.
Гробът на монахинята, починала на 95 лета.
Четири години по-късно монахините решават да изровят ковчега й, да почистят костите й и да ги прехвърлят в нов ковчег, каквато е традицията. И тогава те се натъкват на неочаквана гледка – покойницата изглеждала като заспала току-що. Лицето на сестра Вилхелмина и по-голямата част от тялото й са напълно разпознаваеми, след като тялото й е престояло четири години в земята. За сестрите от ордена това не е изненада. Вилхелмина, известна приживе със своя хумор, страстта си към поезията и християнските химни, е била и много ревностна във вярата си в Бог Иисус Христос. Тя била против моралния упадък и разюздените нрави в монашеството и в обществото въобще. Според монахините чудото, случило се след кончината й, е нещо логично и дори я обявяват за „нетленна“.
Феномен
Католическата църква използва този термин, за да опише хора, чиито тела – или части от тялото – не се разлагат след смъртта. Хората, вярващи в този феномен, твърдят, че има над 100 подобни случая в света, предимно в Европа.
Вярващи или просто фенове на загадките чакат ред да зърнат нетленната монахиня.
Майкъл О'Нийл, продуцент на радиошоуто "Ловци на чудеса", излъчвано от базираната в Алабама глобална католическа станция EWTN, коментира, че случаят с чернокожата сестра Вилхелмина е изключително специален. „В историята никога не е имало нетленен афроамериканец. Всъщност не е имало нетленен американец като цяло. Е, това е шокираща новина“, заявява той в ефир.
Сензация
Отначало новината се разпространява локално, в съседните католически общности и малките градове на Мисури. По-късно откритието излиза извън района и придобива вече глобална слава. Налага се монахините в манастира да превърнат една от ливадите с детелини в открит паркинг заради непрекъснато нарастващата тълпа, идваща да види тялото.
Тялото на сестра Вилхелмина се показва в стъклен саркофаг.
Само за двата дни при отбелязването на щатския празник, известен като Деня на националната памет, най-малко 25 000 души са посетили манастира. В онези дни кметът на Гауър, малкия съседен град, се налага да работи с властите на два окръга и да превърне двупосочния селски път в еднопосочен към абатството, за да се справи с неочаквания наплив от хора.
Монахините пренасят тялото на сестрата в стъклена кутия, която поставят в средата на църквата, за да могат вярващите да я гледат по време на службата.
Обяснения
Много от посетителите не са религиозни и просто са очаровани от мистериозното събитие. „Едно възможно обяснение може да бъде свързано с феномена на сухата мумификация, който може да се появи естествено в тела, които са имали особено нисък процент вода в дните на смъртта си. Това може да се дължи на намалените телесни мазнини и диетата, спазвана от починалата през последните й дни. Но е невъзможно да се направи сигурно заключение", казва Марсела Сорг, криминолог и антрополог от университета в Мейн.
Вилхелмина Ланкастър
Остава обаче фактът, че във време, когато броят на монахините в САЩ системно намалява, сестра Вилхелмина поставя своята малка религиозна общност на картата и сега Бенедиктинският орден на Дева Мария е един от малкото, които регистрират увеличаване на членовете си.
Черен католицизъм
Сестра Вилхелмина е потомка на семейство на роби католици и израства в Сейнт Луис, столицата на щата Мисури. Повече от 50 години тя следва и е част от традиционен орден на черни католически монаси. Въпреки това приживе Вилхелмина Ланкастър е била недоволна от начина, по който орденът постепенно облекчава своята формалност в богослужението, храненето и облеклото, т.е. без разлика между светския и монашеския живот. Затова тя решава да основе по-консервативния Бенедиктински орден на Дева Мария, Кралицата на апостолите, през 1990 г. Дали заради това Бог е е удостоил с такова чудо, остава загадка.
Обявявала абортите за грях
Приживе монахинята е била срещу абортите в САЩ. В момента станалото чудо с нейното тяло се използва от противниците им в дискусията. Шанен Дий Уилямс, историк и автор на книга за католически монахини от афроамерикански произход, обаче казва, че сестра Вилхелмина не е представителна извадка на мнозинството чернокожи католици в САЩ. „Повечето от тях в Америка са склонни да имат по-либерални възгледи по социалните въпроси. 70% например смятат, че абортът трябва да бъде законен. Това е много по-висок процент от останалите католици“, казва той, добавяйки, че се надява случаят на Вилхелмина „да не се използва за изкривяване на истинската позиция на черния католицизъм в САЩ“.
Иван Петрински