0

80 случаи на африканска чума по свинете (АЧС) в дивата популация са регистрирани в България за последната седмица на октомври, отчитат от Асоциацията на свиневъдите в България (АСБ). Оттам уточняват, че за същия период на територията на ЕС общото число на случаите е 201. На практика това показва, че над една трета от тези случаи са в България, констатират от БгЛов.

Случаите са регистрирани в следните градове и общини на страната: Неделино, Чепеларе, Кирково, Сливен, Хисар, гр. Русе, Велико Търново, Смядово, Елена, Батак, Ракитово, Златоград, Варна, Крумовград, Тунджа, Стара Загора, Николаево, Пазарджик, Кубрат, Антоново, Аксаково, Родопи, Хасково, Любимец, Харманли, Минерални бани, Смолян, Ивайловград, Братя Даскалови, Бургас, Баните, Габрово, Елхово, Каспичан, Севлиево, Рудозем, Момчилград, Болярово, Ямбол, Върбица, Ардино, Девин, Тополовград, Търговище, Кърджали, Силистра, Средец, Царево, Велинград, Аврен.

Огнища

От началото на появата на АЧС се наблюдава сезонен характер на огнищата. Повечето огнища се откриват между юни и края на септември при домашните свине, докато при дивата свиня тенденцията е обратна, повечето огнища на АЧС се откриват през есента, зимата и пролетта. Причините за сезонността на АЧС при свинете се крият преди всичко в дейността на фермерите, която е свързана с интензифициране на полевата работа. Традиционно през летните месеци се посещават горите за бране на билки, горски плодове и гъби. Работата на терен може да принуди дивите свине да напуснат местообитанието си (напр. царевичните полета), което увеличава риска от тяхното движение в близост до свинефермите”, анализират от асоциацията.

Контакти

През лятото се активизират и ловците, което се отразява на движението на дивите свине. В края на пролетта и лятото се увеличава активността на дивите свине, тъй като те се отдалечават, често търсейки вода. Това води до по-чести контакти между заразени и здрави индивиди. През късната пролет и лятото има по-голяма активност на насекомите, което може да допринесе за механичното предаване на вируса на АЧС.

Дивата свиня е най-важният резервоар и източник на чумата по свинете в околната среда, затова и миграцията на тези животни играе важна роля за разпространението на вируса в тяхната среда, допълват от АСБ.