0

 

- България е на прага на грипна епидемия. У нас процентът на хората, които се ваксинират не е голям. Страхуват ли се българите да се ваксинират?

- Един от големите плюсове на ваксината срещу грип е, че тя е много добре изпитана и много добре тествана през годините. За съжаление, тя не дава 100% защита, но гарантира сравнително леко протичане, ако все пак човек се разболее. Ако пропуснете да си я сложите, няма нищо фатално - просто ще преболедувате грип. Разбира се, по-сложно е, когато става въпрос за възрастни хора с астма, ХОББ, диабет, отслабен имунитет и много други хронични заболявания. Затова възрастните хора трябва да се ваксинират. При децата също е проблем, защото те го изкарват доста по-тежко, но рискът от усложнения при грип остава основно при по-възрастните хора. Въпросът „защо не се ваксинираме“ е много сложен. Имаме намаляване на степента на ваксинация в целия западен свят и не само срещу грип. Една от причините за това е, че ние забравихме какво са инфекциозните болести, а ваксините станаха жертва на успеха си. Никой не си спомня какво е дифтерия например и като цяло сме отвикнали да мислим за тези болести. Ваксините предпазват от животозастрашаващи заболявания. Ситуацията с коронавируса в целия западен свят не беше много добре управлявана -имаше прекалено много стрес и навлизане в личната сфера на хората, макар че имаше основание, но беше направено неправилно и не по подходящия начин. И след тази травма хората, така да се каже, се плашат и бягат от всичко, свързано с ваксини. Това е нещо, над което политиците не само в България, но и в целия западен свят трябва много да се замислят. В Азия – в Япония, в Южна Корея и Тайланд, има доста по-чести епидемии, защото са по-близко до местата, където те възникват, но се управляват много по-добре и по-разумно и хората знаят много по-добре за какво става дума. Прилагат се само необходимите мерки без паника.

- Искам да ви попитам за една друга ваксина - тази срещу варицела. Смятате ли, че тя трябва да влезе в задължителния имунизационен календар на България? За миналата година сме имали над 27 000 болни.

- Това са основно деца. Варицелата е неприятно протичаща болест, от която почти всички боледуват като малки. При немалка част от децата може да протече с оставяне на белези заради сърбежа. Проблемът с варицелата обаче е, че съществува и рискът да възникнат така наречените варицелни енцефалити (тежки мозъчни възпаления), те не са чести, но протичат изключително сериозно. Проблем е и ако човек, не преболедува варицела в ранна възраст. Колкото по-възрастен е пациентът, толкова по-тежко е протичането. За мен поставянето на ваксина срещу варицела е много разумен вариант. Усложненията от болестта, дори и редки, ако настъпят, много трудно могат да се повлияят. Ваксината е изключително безопасна и е хубаво да се прилага при всеки, който не е преболедувал. Има възрастни и деца с потиснат имунитет, деца, които са болни от рак, такива, които са на терапии заради различни имунни заболявания. Тогава болестта наистина може да протече смъртоносно. При такива пациенти е важно имунитетът (с тази ваксина) да се създаде докато имунитетът работи добре. В началото на ковид пандемията реагирах малко остро на хората, които се страхуват от ваксини. Само че в с времето виждам, понеже влязох в различни групи из социалните медии, че хората посягат към най-лесната информация, която е налична. Точна, медицинска, разбираемо поднесена, но не сложна информация има малко. Социалните медии са пълни с много конспиративни материали, което прави достъпа до тази информация по-лесен. Това е голям проблем на здравните власти. Смея да кажа, че ние нямаме никаква информационна кампания за профилактични прегледи и ваксини. Всичко е на ниво личен лекар, който трябва да каже, ако се сети. Това е проблем на ниво управление от години и е свързан с това, че на много от хората в институциите, съжалявам да го кажа, не им пука. И никой не смята за нужно да се занимава с подобни „досадни неща“.

- След пандемията хората станаха чувствителни към всяка информация за вируси, които идват от Китай. Там здравните власти отчитат висок брой на заболелите от метапневмовирус. Има ли повод за притеснение според вас?

Ако информацията за коронавируса беше споделена от Китай шест месеца по-рано, всички можехме по-добре да се защитим. Към Китай се гледа с много внимание, но и недоверие. Метапневмовирусът е много подобен на респираторния синцитиален вирус (RSV). RSV имаме масово сега през зимния сезон. И подобно на него, метапневмовирусът е опасен за малки деца, които имат още много тесни дихателни пътища и този вирус може да доведе до тежки дихателни проблеми. При възрастните с хронични заболявания всеки вирус, включително метапневмовирусът, може да е опасен. Той не е нов вирус. Открит е преди повече от 20 години, но е установено, че го има от столетия сред нас. Не е най-разпространеният, но е вирус, които почти всеки един от нас ще се срещне поне веднъж в живота си. В момента в Китай става дума за доста голям брой болни деца, по-голям, отколкото в останалата част на страната. Не става въпрос за нов вирус, който до момента не е виждан, а просто за повишен брой в конкретен географски район. Става дума за Северен Китай в райони, в които през последния месец и половина е имало изключително студено време и с нетипично ниски температури. Счита се, че това е повлияло на инфекциите сред децата, но няма данни да протича по-тежко от обичайното. Не бива да се безпокоим от нова пандемия или за нещо, което да ни създава проблеми.

- Как оценявате риска, ако птичия грип започне да се предава от човек на човек?

- Тук ситуацията е малко по-различна. По принцип гриповете са с много висок пандемичен потенциал и възможност да заразят много хора. Големият проблем на грипа, за разлика от метапневмовируса например е, че той е шампион по мутиране. Ние непрекъснато имаме нови видове на грип. Има видове грип, които не засягат хората, но засягат да речем птиците и такава е вълната, която последните година-година и половина е изключително масова по цялата земя. За щастие, той все още не е мутирал така, че да може да заразява хора, освен в много редки, единични случаи, когато хората са поели много вируси от тежко болно животно. Проблемът е, че исторически знаем, че ако птичите грипни вируси преминат към човек, което се е случвало през последните 100 години няколко пъти, обикновено предизвикват много тежка болест при хората. Те са по-различни от нашите грипове и нашият имунитет не е трениран за тях. Докато все още става въпрос за единични случаи, няма нищо страшно. Проблемът е обаче, че ние хората, както и повечето бозайници, имаме много сходни рецептори, за които се захваща вирусът. В момента вирусът заразява кравите. Това показва една тенденция към доближаване до нас. Много внимателно трябва да наблюдаваме ситуацията. Ако тази вълна на птичи грип отмине и той не мутира, за да се доближи по-близо до хората, тогава може да си останем с единични случаи. Проблемът е, ако възникне мутант, който много лесно се предава между хората, тогава би могло да бъде и по-сериозно. Затова трябва да гледаме много, много внимателно. Плюсът е, че ние имаме много добър опит със създаването на всякакви ваксини за грип, т.е. дори да се появи много тежък и опасен грип, в днешно време бихме могли да създадем много бързо ваксини. Аз винаги споменавам Испанския грип, който е унищожил 20 % от човешкото население през 1917, 1918 и 1919 година.

- През есента у нас имахме доста открити случаи на западнонилска треска в сравнение с предходните години. Може ли да се направи нещо, за да се ограничи това заболяване?

- Имаме глобално затопляне и едно смесване на комарните популации, които пренасят различни болести, някои нови за нашите географски райони. Най-лесният начин за борба с комарите е засушаването на блата и блатни райони в и около градовете. Това изисква общинските власти да следят внимателно заблатявания. Изоставени строежи, например, могат лесно да се заблатят. Но комари винаги ще има. През лятото трябва да слагаме предпазни мрежи на прозорците. Съществуват репеленти, които се слагат в контакта и отделят минимално количество вещества, които гонят комарите. През последните Олимпийски игри в Париж имаше притеснения, че ще има много болести, свързани с комари, което не се потвърди. Просто комарите трябва да се проследяват и да се вземат проби от тях. Нужни са комплексни мерки. Споменавайки комери има има основателни тревоги, че в следващите 10 до 15 години заради глобалното затопляне и изместването на тропическите райони на север ще имаме нарастващи проблеми и с маларията. Това е много сериозна болест, която ние у нас малко познаваме. Единични случаи се наблюдават в Южна Европа. Това може да бъде много неприятно, ако зачестят. Не искам да ставам вестител на злото, но глобалното затопляне ще е проблем и за нас.

- През последните месеци на изминалата година у нас бяха засечени няколко случая на маймунска шарка.

- Маймунската шарка е неприятна. За щастие, в Европа все още има описани малко случаи от новия вариант, който наблюдаваме в Конго. В момента има единични случаи, които веднага се откриват, но биват веднага изолирани. Рискът е много малък. Предаването наистина е доста по-сложно и доста по-трудно от грип или Ковид, например. Изисква се наистина много близък контакт. В сегашното време на доста по-висока хигиена, не би трябвало да е проблем. Някои случаи биха могли да възникнат след пътуване из Африка. Може да има единични случаи. През последните две години имаше случаи на маймунска шарка от стария вариант и в България, които бяха веднага диагностициран от Националния център по заразни и паразитни болести, който работи идеално в тази посока. Така че съм оптимист, че при съмнителни симптоми колегите мислят за това заболяване. Единични случаи би могло да има, но това не бива да бъде причина за паника. Предаването от човек на човек е много трудно.

Това е той:

Ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към университета в Берн.

Роден и завършил медицина в София

Работил в Германия (Гьотинген, Вюрцбург и Ланген), а от 2015 - в Берн, Швейцария.

През 2014 е експерт по безопасност на ваксините към Немската Агенция по Ваксините.

Научната му работа е в областта на имунитета и механизмите на защита от инфекции.