0

Р акът на гърдата при жени между 20 и 30 години вече не е рядкост.

Ръст на болните от този вид онкологично заболяване у нас има и това го виждаме всеки ден в нашата практика. За съжаление това е за сметка на увеличения брой на младите жени в тази статистика, коментира пред БНР д-р Ваня Митова, която е началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология в София. „Имам пациентка на 23 години с рак на гърдата и костно метастазирала. Съветът много си млад да ходиш на профилактични прегледи не е най-правилният“, категорична е тя.

Обучение

„Ежедневно срещаме жени с рак на гърдата между 30 и 40 години. Такива между 20 и 30 години вече съвсем не са каузистика, срещаме ги много често. Това, което казват, че няма смисъл да се правят профилактични прегледи преди 40 години, отива в миналото и не е правилното здравно поведение. Ние трябва да обучим младите жени и по-скоро ученичките от 9-и, 10-и и 11-и клас,“ категорична е още д-р Митова.

Средногодишно у нас се новодиагностицират около 4000 пациенти - жени и мъже, с рак на гърдата. Според данните за 2024 г. този брой е нараснал на 4500 души, което е значителен ръст. От тях би следвало от 60 до 80 на сто да са получили органосъхраняваща операция. Останалите са подложени на мастектомия - тоест засегнатата гърда е отстранена.

Импланти

От тези 4500 ги разделяме на две и около 2150 пациенти би следвало да се прецени кои са подходящи за поставяне на импланти. Засега пациентите сами си заплащат тези импланти, но ако от тези 2150 половината – 1500, са подходящи за импланти, които са по 1000 лв., това означава, че НЗОК трябва да заплаща милион и половина на година за импланти, отбелязва още лекарката.

Пускат тестове за ранно засичане на болестта

Тестове за ранно откриване, прогноза и избор на терапия при рак влизат у нас. Иновативни молекулярни тестове, които помагат за ранно откриване, прогноза и избор на терапия за различни видове рак са вече на разположение и на българските пациенти. Сред най-впечатляващите са цялостна онкологична генетична платформа, предназначена за прогнозиране на ефективността на таргетна терапия, имунотерапия и химиотерапия, тест за ранно неизвазивно откриване на рак на панкреаса, който подобрява скрининга и диагностиката на това заболяване. Предлага се също нов анализ, измерващ експресията на 27 гена от тъкани на рак на гърдата за предоставяне на персонализирана информация за лечението течна биопсия, която позволява мониторинг на биомаркери в реално време за неинвазивно откриване на рак и проследяване на отговора към лечението.
Тестовете ще станат достъпни в България чрез мрежата на една от големите лаборатории у нас. Те могат да бъдат предоставени както по лекарска препоръка, така и по личен избор на пациента.